Existujú

mimozemšťania?

Postupne narastá počet objavených planét, ktoré by mohli byť obývateľné ľuďmi. Niektoré z nich sú dokonca veľmi podobné Zemi. Zatiaľ však neexistuje žiadny dôkaz o existencii technologicky vyspelej civilizácie. Zmení sa to v dohľadnej dobe?

Projekt SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) slúži na vyhľadávanie mimozemšťanov schopných vybudovať štruktúry pozorovateľné na vzdialenosť tisícov svetelných rokov. Projekt sledoval rádiové vlny, ale ani po desiatkach rokov nezachytil nič, čo by sa podobalo cudzej komunikácii. To však nič neznamená, pretože vyspelejšie civilizácie ju nemusia používať. Už v roku 1960 formuloval Freeman Dyson hypotézu, že vyspelejšie civilizácie budú stavať vo svojej sústave magaštruktúry, ktoré by mohli byť viditeľné, alebo skôr detekovateľné i na veľkú vzdialenosť.

Základom hypotézy je myšlienka, že takáto civilizácia bude potrebovať obrovské množstvo energie, kvôli čomu obklopí celú hviezdu sieťou družíc. Koncept si získal pozornosť a Dysonova hypotéza sa stala pojmom.

Samotná realizácia hľadania na základe infračerveného žiarenia sa neukázala ako jednoduchá, pretože mnoho hviezd vrátane Slnka je obklopených prachom vydávajúcim značné množstvo infračerveného žiarenia. Takže pre nájdenie prípadnej Dysonovy sféry bude potrebné nájsť hviezdu s vyžarovaním špecifickej vlnovej dĺžky.

A práve týmto smerom sa podľa serveru UniverseToday.com uberá projekt vedený Dickom Carriganom. Na základe dát získaných z teleskopu existuje už niekoľko horúcich kandidátov na bližší prieskum.

Vyspelejšia civilizácia by samozrejme umelý svet mohla vybudovať, ale pri veľkosti stoviek kilometrov by bol príliš malý pre detekčné metódy. Astro-inžiniersky objekt by musel byť naozaj veľkolepý, aby bol zistiteľný z planéty Zem.

Avšak všetky podobné špekulácie sú zaťažené hranicami poznania, ktoré ľudstvo dosahuje. Potreba energie, jej dostupnosť a spôsoby a efektivita využitia sa môže radikálne meniť rovnako ako spôsoby komunikácie. Stále však existuje možnosť, že naša civilizácia je v rámci vývoja vesmíru na špici vývoja. Ale rovnako tak dobre mohlo veľa civilizácií už dávno zaniknúť, než sa pred zlomkom astronomického času objavil človek a začal premýšľať o vesmíre.

foto: pxhere.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie