Mesto Z

Mnohí ste už iste  počuli o meste Eldorádo. Patrí k legendárnym strateným mestám a odnepamäti sa považovalo za mesto plné zlata, striebra, drahých kameňov a impozantných stavieb. Celé generácie dobrodruhov, cestovateľov, archeológov a rôznych nadšencov z celého sveta hľadali legendárne mesto, ale zatiaľ sa ho nikomu nepodarilo nájsť.

O jeho existencii bol presvedčený aj britský bádateľ a plukovník Percy Harrison Fawcett, ktorý bájne Eldorádo nazýval strateným mestom Z a bol odhodlaný ho  nájsť. Fascinoval milióny ľudí na celom svete svojou snahou dokázať, že najväčší prales na svete ukrýva krajinu so žiarivou minulosťou. Percy Fawcett patril k výnimočným ľuďom, ktorého súčasníci nazývali  Livingstonom Amazónie.

V roku 1906 ho do Amazónie vyslala britská Kráľovská geografická spoločnosť. Bola to jeho prvá výprava do týchto končín. Bol súčasťou expedície, ktorá mala vytýčiť čo najpresnejšie hranice medzi Brazíliou, Bolíviou a Peru, keďže tieto krajiny viedli v tejto otázke dlhodobý spor. V nasledujúcich pätnástich rokoch potom Percy Fawcett viedol jednu výpravu za druhou, preskúmal tisícky štvorcových kilometrov Amazónie a pomohol prekresliť hranice niekoľkých štátov Južnej Ameriky. Bol stelesnením odhodlania, pretože prenikal aj na miesta, kam dovtedy ľudská noha nikdy nevkročila. Vo svojich denníkoch opisoval strastiplné cesty. Nepriazeň počasia, hlad, smäd, chrobáky, parazity, fauna, flóra, hady, mravce, neznáme indiánske kmene. Aj napriek týmto nástrahám Fawcett celý svoj život nedokázal odolať vábivému čaru tohto „pozemského raja“. Bolo to aj tým, že hlboko v srdci pralesa našiel dôkazy o existencii neznámej, veľmi vyspelej civilizácie. Hoci sa vedecká obec v Anglicku vysmievala, jeho posadnutosť a odhodlanie stále silneli.

Takmer po 20 rokoch bádateľskej práce dospel k záveru, že v južnom povodí Amazonky, medzi prítokmi Tapajós a Xingú, sa nachádzali pozostatky starovekej civilizácie, ktorú nazval „Z“. Objav Hirama Binghama, ktorý objavil inkské ruiny Machu Picchu, rozpálil Fawcettovu fantáziu natoľko, že sa definitívne rozhodol pre súkromnú výpravu s cieľom nájsť bájne Eldorádo, ktoré on nazýval strateným mestom „Z“. Spoliehal sa na rôzne pramene, intuíciu a na svoju teóriu, ktorú budoval celé roky.

Jedným z tých prameňov bol dokument číslo 512, ktorý našiel uložený v Národnej knižnici brazílskeho mesta Rio de Janeiro. V dokumente stálo, že šesťčlenná portugalská skupina na tunajšej náhornej plošine narazila na doposiaľ neobjavené kamenné mesto s veľkolepými stavbami. Preto poslali indiánskeho posla s odkazom pre vyslanca portugalského kráľa, aby im poslal posily. Šesťčlennú expedíciu sa však už nikdy nepodarilo nájsť, zostal po nich len spomenutý list.

A tak sa Percy Fawcett v roku 1925 chystal podujať na svoju najnebezpečnejšiu expedíciu do Amazónie. Chcel všetkým dokázať, že legendárne mesto Z a jeho stratená civilizácia skutočne existovalo. Informácie o expedícii posielal po indiánskych posloch, ktoré boli potom telegraficky prenášané z južnej Ameriky do redakcií novín na všetkých kontinentoch. Koncom mája 1925 poslal  Percy Fawcett správu adresovanú manželke. Písal v nej, že od indiánskeho kmeňa Nafaqua získal informácie o presnej polohe vysnívaného mesta Z a že sa vydáva do neprebádanej oblasti, ale nech nemá žiadne obavy. Po piatich mesiacoch sa však výprava odmlčala.

To vyvolalo nové cestovateľsko-bádateľské šialenstvo. Namiesto najväčšieho objavu storočia sa tak Percy Fawcett zaslúžil o najväčšiu bádateľskú záhadu. Aj napriek jeho odporúčaniam, aby ich nikto nehľadal, v roku 1928 sa vybral na záchrannú expedíciu britský horolezec a cestovateľ George Dyott. Členovia jeho výpravy však našli len osobné veci členov Fawcettovej expedície, ktoré zrejme darovali miestnemu indiánskemu kmeňu Anaqua. Napríklad jeden z indiánov mal na sebe Fawcettove nohavice a jedno z detí malo na krku ako prívesok znak firmy, od ktorej mala výprava svoju výbavu.

O tom, čo sa stalo s Percym a jeho expedíciou môžeme dnes len špekulovať. Či sa stali obeťou  niektorého z tamojších indiánskych kmeňov a či skutočne našiel stratené mesto Z, sa už zrejme nikto nikdy nedozvie.

Tím redakcie Stromu života

foto: pxhere.com, pixabay.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie