Nekonečné

vzdialenosti

Vesmírne sondy už v minulosti významne ovplyvnili výskum vesmíru – na Zem sa dostali obrázky Jupitera a jeho veľkej červenej škvrny, v skutočnosti obrovského hurikánu, či snímky Saturnu a jeho prstencov. Vďaka sondám bolo objavených šesť jeho malých mesiacov i to, že Saturn má búrlivú atmosféru. Podobne dôležité objavy urobili sondy aj na Uráne a Neptúne.

Takmer pred šiestimi rokmi, 25. augusta 2012, americká sonda Voyager 1 oficiálne opustila slnečnú sústavu a dostala sa do medzihviezdneho priestoru. Stala sa tak prvým strojom, ktorému sa to podarilo. Voyager 1 sa teraz nachádza vyše 20 miliárd kilometrov od našej planéty. Dôležité je, že Voyager 1 a sesterská sonda Voyager 2 stále komunikujú s riadiacim strediskom. Vedecké údaje budú posielať zrejme až do roku 2020. Potom sa síce odmlčia, ale ďalej poletia Mliečnou dráhou.

Sondu Voyager 1 vypustili do vesmíru 5. septembra 1977 a jej sestru Voyager 2 20. augusta toho istého roka – sondy majú odlišné dráhy i rýchlosť. Voyager 1 putuje rýchlosťou 17 kilometrov za sekundu, kým „dvojka“ dosahuje 15 kilometrov za sekundu. Sondy Voyager dosahujú rozmery malého auta a vážia 825,5 kg. Obe nesú 11 vedeckých prístrojov určených na výskum kozmických objektov a medzihviezdneho priestoru.

Pôvodne mali skúmať len Jupiter a Saturn, svoje poslanie však už dávno prekonali. Okrem striktne vedeckých zariadení sondy obsahujú odkaz ľudstva mimozemšťanom na zlatej platni uchovanej v obale s návodom na použitie. Pre prípad, že by sa niekedy stretli s mimozemskou civilizáciou, nesú na palube 18-centimetrový pozlátený disk so záznamom zvukov a fotografií, ktoré zachytávajú život na Zemi v čase vypustenia. Prípadní mimozemšťania si tak budú môcť vypočuť pozdravy v 55 pozemských jazykoch alebo sa započúvať do hudobných diel Wolfganga Amadea Mozarta či bluesmana Blind Willieho Johnsona. Slovenčina sa do výberu nedostala. Súčasťou nahrávky sú zvuky prírody ako hrom a vtáčí spev. Majú vytvoriť celkový obraz o tom, aká je naša planéta a kto sú jej obyvatelia.

Misia Voyager je veľkým úspechom. Sondy vyfotografovali všetky planéty vonkajšej sústavy. Obe sondy sú najdlhšie fungujúcimi zariadeniami, ktoré človek vypustil do vesmíru a zároveň sú aj najvzdialenejšími objektmi, ktoré vyrobil človek. Signál zo Zeme, ktorý smerom k sonde cestuje rýchlosťou svetla, potrebuje na to, aby dosiahol Voyager 2, takmer 13 hodín. Dňa 28. novembra 2017 napokon NASA vyslala na diaľku takmer 21 miliárd kilometrov signál, aby sa trysky nakrátko spustili. Na ďalší deň v NASA zistili, že všetko funguje. Signál k sonde „cestoval“ 19 hodín a 35 minút a taký istý čas NASA čakala na spätnú väzbu od sondy.

Energiu získavajú sondy z rozpadu rádioaktívneho plutónia 238, ktoré im vydrží zhruba do roku 2020. Potom už sondy správu o svojej ceste prestanú podávať. Pokiaľ sa nestretnú so žiadnym telesom, ktoré by ich poškodilo, zničilo či zmenilo ich dráhu, budú sondy pokračovať v lete vesmírom veľmi dlhý čas.

Tím redakcie Stromu života

foto: pxhere.com, flickr.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie