Nenahraditeľný

druh

Je jedným z najdôležitejších živočíšnych druhov pre ľudskú civilizáciu. Jej chov je základom viacerých kultúr, ovplyvnila smerovanie ľudských dejín a bez jej existencie by dnešný svet vyzeral úplne inak. Sprevádzala mnohé ľudské civilizácie, významne ovplyvnila ich stravu, oblečenie, náboženské zvyky a životný štýl. Poskytuje nám predovšetkým mäso a mlieko, ale zužitkovať sa dajú aj ďalšie časti jej tela.

Viete o kom je reč? Uhádli ste, je to krava. Spoločným predkom všetkých zdomácnených kráv vrátane európskeho hovädzieho dobytka a mliečneho dobytka je dnes už vyhynutý pratur. Pratury sa objavili približne pred dvoma miliónmi rokov v Indii, odkiaľ sa pomaly presúvali na západ, až pred 250 000 rokmi dosiahli Európu. Stavbou tela boli pratury oveľa väčšie a silnejšie ako súčasné zdomácnené kravy, dosahovali výšku dva metre a mali dlhé zahnuté rohy. V neolite človek poľoval na pratura, o čom existujú dôkazy v podobe jaskynných malieb vo Francúzsku a Španielsku. Zdomácnený bol pred 6 000 až 8 000 rokmi. S vývojom poľnohospodárstva a zdomácňovaním ďalších druhov sa domestikácia pratura udiala na viacerých miestach nezávisle od seba. Pratury ako samostatný divý druh prežili až do začiatku novoveku. Posledný zástupca svojho druhu zahynul v Poľsku v roku 1627.

Schopnosť kravy premeniť pre človeka nestráviteľný materiál na jedlé bielkoviny a tuky z nej robí jeden zo zázrakov prírody a položil základy viacerých kultúr. Dá sa využiť ako ťažné zviera na prenášanie nákladu i ľudí alebo na oranie pôdy. Človeku okrem svojej fyzickej sily poskytuje rohovinu, ktorá sa využívala na výrobu gombíkov alebo rohov na pitie, kým človek nedokázal vyrobiť poháre. Jej kožu tiež  zužitkoval na výrobu odevov, remeňov a obuvi.

Praktický význam kravy pre viaceré staroveké civilizácie potvrdilo ich používanie ako náboženských symbolov. V starovekej Mezopotámii (teraz Irak) boli rohy symbolom božskej podstaty a kráľovskej rodiny. V starovekom Egypte mali až dvaja bohovia podobu hovädzieho dobytka: bohyňa lásky Hathor a svätý býk Apis. Aj Tutanchamón bol pochovaný s posteľou, ktorá mala tvar bohyne Hathor vo svojej kravskej podobe. V Grécku boli býky obetnými zvieratami pre bohov na Olympe. Aj Minotaur z gréckej mytológie bola postava s ľudským telom a býčou hlavou. Rimania tiež obetovali svojim bohom býky. Kultúra, ktorá je asi najužšie spojená s hovädzím dobytkom je India, domov ,,svätej kravy“, kde hinduistické náboženstvo zakazuje ich zabíjanie a konzumáciu ich mäsa.

Keď začiatkom 16. storočia španielski dobyvatelia prišli do Mexika, nenašli tam žiadne veľké zdomácnené zvieratá. Európania im predstavili kone a priniesli európsky dobytok vrátanie oviec, kôz a hovädzieho dobytka, ktorý pomaly začal meniť životné prostredie kontinentu.

Kravy dnes predstavujú veľký obchod a v rozvinutých krajinách sú obrovské mliečne farmy s tisíckami zvierat pracujú s nepretržitou prevádzkou, aby produkovali mlieko čo najefektívnejšie. Do procesu chovu hovädzieho dobytka sa neustále zavádzajú nové metódy (klonovanie, biotechnológia), do krmiva sa pridávajú antibiotiká a rastové hormóny, aby sa zvýšila produkcia a kvalita mäsa. S narastaním počtu káuz o ochrane zvierat sa kritici intenzívneho chovu ozývajú čoraz častejšie a varujú pred možnými negatívnymi dôsledkami použitých chemikálií na zdravie ľudí. Kým v minulosti dobytok premenil nepotrebné rastliny na mäso a mlieko, dnes ho kŕmia obilím, čo znižuje zásoby potravy pre narastajúci počet ľudskej populácie. Dobytok je aj jedným z hlavných zdrojov skleníkových metánových plynov, čím sa podieľa aj na klimatických zmenách. Keďže dopyt po hovädzom mäse v krajinách ako Čína narastá, veľké územia lesov sa klčujú a premieňajú na pastviny, čím sa ďalej znižuje biodiverzita a ohrozuje sa udržanie ekologickej rovnováhy.

V histórii zohrával dobytok hlavnú úlohu pri vytváraní a vývoji ľudských civilizácií, bol spoľahlivým zdrojom mäsa, mlieka, kože, čo oslobodilo človeka od potreby lovu a zháňania potravy. Najväčšou iróniou ľudských dejín by bolo, ak by hovädzí dobytok teraz zodpovedal za pomalý úpadok a napokon zánik civilizácie tým, že zhoršuje životné prostredie.

Ktoré z daných tvrdení vyjadruje hlavnú myšlienku článku?

  1. Krava je jedným z najdôležitejších jedlých, praktických a komerčných živočíšnych druhov na svete.
  2. Chov dobytku ohrozuje biodiverzitu a ľudské zdravie a jedným z faktorov ovplyvňujúcich kvalitu životného prostredia.

foto: pxhere.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie