Portugalsko

Portugalsko, zo západu a juhu obklopené vodou a zo severu a východu Španielskom, je krajina, ktorá dala svetu mnoho osobností, ktoré menili dejiny. Ako napríklad moreplavci Vasco da Gama, či Fernão de Magalhães.

Bola to významná koloniálna ríša, ktorá mala najdlhšie trvanie. Od obsadenia Ceuty v roku 1415 do odovzdania Macaa Číne v roku 1999 (prvá a zároveň posledná európska kolónia v Ázii, patriaca takmer 500 rokov Portugalsku).

Pevninská rozloha Portugalska je 92 tisíc kilometrov štvorcových, čo je takmer raz toľko ako má Slovensko. Malá krajina už v minulosti ukázala, že na veľkosti nie vždy záleží: dokázala ovládať polovicu novoobjaveného sveta.

Patrí k dvadsiatke najviac navštevovaných krajín sveta. Väčšina turistov prichádza do Portugalska za slnkom a plážami. Rastúcej obľube sa však teší aj gastronomický turizmus, eko-turizmus, kultúrny turizmus a plavby po mori.

Hlavné mesto Lisabon patrí k najstarším mestám sveta, vďaka čomu v ňom nájdete nespočetné množstvo historických pamiatok. Belémska veža je miesto, ktoré moreplavci vídali ako posledné, keď opúšťali Portugalsko a zároveň ako prvé, ktoré pozorovali z diaľky, keď sa vracali naspäť. Zaujímavosťou je, že toto miesto bolo kedysi ostrovom, ale teraz je v čase prílivu obklopené morom. V Lisabone sa nachádza najstaršie kníhkupectvo na svete: obchod Bertrand bookstore bol vybudovaný v roku 1732.

Zaujímavé je aj mesto Sintra. Malebné stredoveké mesto neďaleko Lisabonu obklopujú kopce obrastené borovicami. Pre príjemnú klímu bolo v minulosti letným sídlom portugalskej elity a kráľovskej rodiny. V Sintre nájdete rozmanité architektonické pamiatky. Od roku 1995 je mesto a jeho okolie súčasťou  svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Najvyššia hora je Ponta do Pico (2 351 m) na ostrove Ilha de Pico na súostroví Azory. Ale najvyšším bodom pevninskej časti Portugalska je vrchol Serra (1 993 m – len o 20 metrov nižší ako Chopok) v pohorí Serra da Estrela.

Rieka Tejo (španielsky Tajo) tečie od východu na západ a delí krajinu na dve polovice. V Lisabone sa vlieva do Atlantiku. Je to najdlhšia rieka na Pyrenejskom polostrove, dlhšia časť toku sa však nachádza na území Španielska. Čiastočne tiež tvoria španielsko-portugalskú hranicu. Meria 1 038 km (pričom naša najdlhšia rieka Váh má len 406 km).

Na sever od rieky Tejo je krajina pomerne hornatá, až 90 % územia tu presahuje výšku 400 m. n. m. Najvyššie pohorie Serra da Estrela je pokračovaním pohoria (Sierras) centrálneho Španielska. Na juh od rieky Tejo sa nachádza zvlnená nížina. Hranice regiónov Beira Baixa a Alto Alentejo pozdĺž rieky Tajo sa vyznačuje náhlym poklesom nadmorskej výšky z 480 na 215 metrov.

Žiadne veľké prírodné jazerá v krajine nie sú, je tu však niekoľko umelo vytvorených vodných nádrží. Priehrada Alqueva na rieke Guadiana v regióne Alentejo je pritom s plochou 250 km2 najväčším priehradným jazerom v západnej Európe.

Prírodné prostredie Portugalska je rovnako výnimočné ako celá krajina. Chránené územia zahŕňajú Národný park Peneda Geres, 12 prírodných parkov, 5 prírodných pamiatok a 7 chránených krajinných oblastí. Rozmanitosť druhov je typická pre rastlinné i živočíšne spoločenstvá. Vďaka polohe na hlavnej migračnej trase možno v Portugalsku pozorovať vyše 600 druhov vtákov. V riekach sa nachádza viac ako 100 druhov sladkovodných rýb. V regióne Algarve máte slušnú šancu vidieť chameleóna priamo v prírode.

V roku 1755 bolo v Portugalsku jedno z najničivejších zemetrasení histórie, čo viedlo k vzniku seizmológie. Z 275 000 obyvateľov zahynula takmer tretina, 85 % budov bolo zničených, vrátane slávnej Kráľovskej knižnice, ktorá obsahovala 70 000 kníh

Vedeli ste, že:

  • Nachádza sa tu najdlhší most v Európe – volá sa Vasco da Gama, má 17,2 kilometra a jeho výstavba trvala 3 roky.
  • V Portugalsku sa nachádza jediná čajová plantáž v Európe.
  • Portugalsku patrí aj nádherný ostrov plný pralesov Madeira (v portugalčine drevo).
  • Neďaleko Lisabonu sa nachádza najdlhšia piesočná pláž Európy Costa da Caparica.
  • Portugalské pobrežie má 800 km a je známym rajom surferov. V októbri 2011 havajský surfer Garrett McNamara „chytil“ najväčšiu vlnu na svete, ktorá merala 30 metrov.
  • Portugalsko je najväčším výrobcom korku na svete.
  • Tradícia anglického pitia čaju začala pod vplyvom Kataríny z Braganzy. Narodila sa v Portugalsku v roku 1638 a do Anglicka spolu so sebou priniesla aj zvyk piť čaj.
  • S Anglickom má Portugalsko podpísanú najstaršiu spojeneckú dohodu v dejinách, vznikla v roku 1373 a je stále platná.
  • Svetoznáme portské víno „Porto“ sa pestuje v údolí rieky Douro, ktorá preteká mestom Porto.

Tím redakcie Stromu života

foto: pxhere.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie