Slovensko

na Marse

Človek odjakživa túžil spoznávať nové, nepoznané územia. Už niekoľko desaťročí sa snaží odhaľovať tajomstvá vesmíru, kam vysiela rôzne sondy, družice či satelity. Pred niekoľkými rokmi sa zrodil projekt, ktorý má za cieľ výrazným spôsobom pokročiť v dobýjaní vesmíru.

Spoločnosť Space X  inžiniera a vynálezcu Elona Muska v roku 2016 prvýkrát predstavila raketu BFR (Big Falcon Rocket), ktorá by mala v budúcnosti dopraviť ľudí na Mars. Kým sa tak stane, podmienky na Marse si spolu s ďalšími účastníkmi projektu vyskúša aj Slovenska Michaela Musilová, astrobiologička a predsedníčka SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity). Bola vybraná z niekoľko tisíc uchádzačov z celého sveta na osem mesačnú simulovanú misiu na Mars, vedenú a financovanú NASA, v spolupráci s Havajskou Univerzitou. Zaujímavé je, že v medzinárodnej posádke misie NASA nebude ani jeden Američan.

Výber piatich členov medzinárodnej posádky (dvaja Austrálčania, jeden Brit, jeden Kórejčan a Slovenka) trval 15 mesiacov. Misia má trvať osem mesiacov a bude sa konať 2 500 metrov nad morom, na sopke Mauna Loa na Havajských ostrovoch. Simulovaná marťanská stanica je vybudovaná na mieste, kde bude posádka úplne izolovaná od sveta. Skladá sa z dómu s priemerom 11 metrov, v ktorom bude posádka pracovať a žiť. Ďalej zo skleníka, kde bude môcť botanik pestovať čerstvú stravu pre posádku a zo skladu, kde budú uskladnené trvanlivé potraviny, voda a iné dôležité zásoby potrebné pre prežitie. V simulovanom marťanskom teréne sa budú môcť pohybovať len v špeciálnych skafandroch. Na misiu poputujú aj slovenské experimenty a technológie, medzi nimi aj rover Androver 2, ktorý bol kompletne vyvinutý na Slovensku. Robot Androver 2 váži asi 45 kíl a rovnakú hmotnosť dokáže aj uniesť. Michaela Musilová, vedúca výskumu misie, plánuje robiť množstvo vedeckých experimentov, vzdelávacích a popularizačných aktivít spojených so Slovenskom.

Je to v poradí šiesta simulovaná misia na Mars vedená NASA. Tieto misie sú najdokonalejšími simuláciami života a práce na Marse. Snažia sa do maximálnej možnej miery navodiť problémy, ktorým budú musieť ľudia čeliť na červenej planéte. Budúce spiatočné misie na Mars budú trvať približne dva roky, z čoho by len cesta samotná trvala v priemere osem mesiacov každým smerom a samotný pobyt na Marse tiež osem mesiacov.  Na rozdiel od iných simulovaných misií sa táto sústreďuje najmä na testovanie psychologických aspektov života v dlhodobo uzavretom priestore bez súkromia.

Tím redakcie Stromu života

foto: pxhere.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie