Vynález,

ktorý roztočil svet

Ľudstvo sa už od svojho zrodu snažilo uľahčiť si prácu, vďaka čomu sa zrodilo mnoho vynálezov. Medzi najdôležitejšie vynálezy, ktoré najviac ovplyvnili celé civilizácie, patrí aj koleso. Bolo vynájdené asi pred 7 000 rokmi v Mezopotámii, ale niektorí historici tvrdia, že premiéru malo v Indii.

S istotou však vieme, že v Európe sa koleso začalo využívať v treťom tisícročí pred naším letopočtom. Predpokladá sa, že pohnútkou pre jeho vznik bol hrnčiarsky kruh. Okolo roku  3 200 p. n. l. sa krátko po vynájdení koleso začalo používať ako dopravný prostriedok, a to v kombinácii s osou a druhým kolesom. Tak vznikli prvé dopravné prostriedky ako kára a voz, ktoré umožňovali transport ťažkých predmetov či ľudí. Takéto koleso sa podľa archeologických výskumov objavilo v Európe, presnejšie v Slovinsku. Najstaršie vyobrazenie dopravného prostriedku s kolesami bolo nájdené v Poľsku počas vykopávok v Bronociciach, na Váze z Bronocic (z obdobia asi 3 600 rokov p. n. l.).

Zhruba o 1 500 rokov neskôr boli štvorkolesové vozy samozrejmosťou už aj v Číne alebo Škandinávii. Amerika ich však dlho nepoznala, na jej územie sa dostali až po príchode Krištofa Kolumba. Samozrejme, to už bol novší typ kolies a bol zhotovený z viacerých drevených dosiek. Neskôr malo už aj špice a železnú obruč. V takejto podobe ostalo takmer až do 19. storočia. S prudkým rozvojom priemyslu a dopravy sa koleso posunulo na vyššiu úroveň. Železné obruče kolies nahradili 2,5 centimetrové kaučukové. Vynašiel ich Angličan Thomas Hancock, ktorý vlastnil továreň na spracovanie kaučuku.

A potom prišli autá. História pneumatík siaha až do roku 1845, kedy sa Robert William Thomson snažil vyrobiť prvú pneumatiku. Jeho vynález spočíval v tom, že niekoľko duší sa nachádzalo v obale vyrobenom z kože, ktorý bol odolný voči poškodeniu. Vydržali približne 2 500 kilometrov.

Johny Dunlop z írskeho Belfastu v roku 1888 vynašiel prvé kolesá s dušou. Dunlop, pôvodom veterinár, vyrobil pneumatiku z gumovej hadice. Neskôr ich vo veľkom začal vyrábať aj na bicykle. Postupne sa vlastnosti pneumatiky vylepšovali. V roku 1901 sa pneumatika dala montovať a demontovať ručne a neskôr sa začalo používať aj pätné lano.

V roku 1895 bratia Michelinovci vyrobili prvú pneumatiku na auto, ktorú použili pri závode na trase z Paríža do Bordeaux. Všetky pneumatiky však mali do 20. storočia hladký povrch. Dezén nadobudli až v roku 1908. Autá vyrobené v roku 1947 dosiahli vďaka pneumatikám Michelin rýchlosť až 648 km/h.

Koleso si našlo svoje významné uplatnenie nielen v doprave. Rozkrútilo vodné a veterné mlyny, na jeho princípe funguje hrnčiarsky kruh či jednoduchá kladka. Práve koleso umožnilo vznik a vývoj pokročilých technológií, ktoré zmenili život jednotlivca i celých civilizácií na nepoznanie. Jeden z najvýznamnejších vynálezov v dejinách celého ľudstva, starý tisíce rokov, rozhýbal svet.

Tím redakcie Stromu života
foto: pxhere.com, flickr.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie