Záhadné zmiznutie

Vyspelá a tajomná civilizácia s neuveriteľnými znalosťami o vesmíre či matematike, ktorá existovala v Strednej Amerike už 2000 rokov p. n. l. Dnes už len džungľou zarastené pyramídy a opustené mestá pripomínajú kedysi vyspelú civilizáciu, ktorá niekoľko storočí ovládala územie Strednej Ameriky a zanechala po sebe nádherné kultúrne pamiatky. To boli Mayovia.

Ako je možné, že kdesi medzi zaostalými severoamerickými a juhoamerickými Indiánmi v strede kontinentu vyrástla taká ohromná civilizácia? Nad tým sa zamýšľajú mnohí vedci už desaťročia. Zatiaľ čo záhadológovia v tom vidia mimozemské príčiny, vysvetlenia vedcov sú oveľa jednoduchšie. Táto civilizácia sa tam nezjavila z ničoho nič. Mala svojich predchodcov, ktorými boli Olmékovia. Práve oni vynašli základy písma, či kalendára, pozorovali vesmírne objekty.

Vrchol rozvoja dosiahla mayská civilizácia niekedy v 9. až 10. storočí n. l. Hustota obyvateľstva v mestách bola podobná ako v dnešnom Los Angeles a na vidieku viac ako je hustota zaľudnenia nášho Slovenska. Potom však prišiel kolaps a počet obyvateľov prudko klesol. Ide tak o jednu z najväčších civilizačných katastrof v ľudských dejinách. No treba povedať, že koniec neprišiel len tak zo dňa na deň.

Vedci tvrdia, že za pádom tejto civilizácie stála jedna z troch príčin. Najčastejšie sa hovorí o ekologickej katastrofe. Mayovia svojím poľnohospodárstvom a stavbou veľkých kamenných miest vyčerpali prírodné zdroje a krajina už nebola schopná uživiť ich tak, ako boli zvyknutí. Druhá teória hovorí o tom, že príčinou zániku boli občianske vojny, povstania a vojnové konflikty, ktoré sa viedli hlavne kvôli zdrojom potravy a vody. Tretia teória zasa hovorí o tom, že došlo k drastickej zmene klímy, ktorá viedla k veľkému a dlhodobému suchu. Práve sucho, ktoré postihlo hlavne nížiny na juhu územia, malo viesť k neúrode a hladu, čo zapríčinilo vznik vojen medzi mayskými mestami. Mayovia sa postupne zmenili na primitívnych pestovateľov kukurice. Posledné zvyšky mayskej civilizácie zničili Španieli, ktorí sa dostali do tejto oblasti na začiatku 16. storočia.

Ekológovia už dnes upozorňujú na to, že oblasť Strednej Ameriky sa dnes opäť nachádza v podobnej situácii, ako keď bolo toto územie ovládané Maymi. Žije tu trikrát viac ľudí ako to bolo počas existencie mayskej civilizácie a v posledných rokoch sme na tomto území svedkami veľkého odlesňovania. Tento stav môže spôsobiť rovnakú situáciu, aká sa stala Mayom. Začiatok občianskych vojen, chaosu a nakoniec zrútenie civilizácie. Netýka sa to len Strednej Ameriky, ale aj ostatných častí našej planéty.

Aj keď koniec vyspelej mayskej civilizácie prišiel náhle, Mayovia úplne nezmizli. Ešte aj dnes na území Mexika a Guatemaly žije približne šesť miliónov potomkov tejto starej americkej civilizácie.

Vedeli ste, že:

  1. Mayovia dávali svojim deťom mená podľa dňa, kedy sa narodili.
  2. Mayovia liečili choroby pomocou byliniek a hlboké rany zašívali pomocou vlasov.
  3. Mayskú matematickú sústavu tvorilo dvadsať čísel vrátane nuly. Väčšina starovekých civilizácií nulu nepoznala.
  4. Mayovia vytvorili najdokonalejší kalendár používaný na území Ameriky na základe pozorovania vesmírnych objektov.
  5. Hrávali loptovú hru s loptou z kaučuku, podobnú futbalu. Hry sa mohli zúčastňovať len muži.
  6. Ženy tkali bavlnu v ráme, ktorý sa dal prenášať z miesta na miesto.
  7. Slovenským vedcom z STU a UK sa podarilo stať sa súčasťou najväčšieho laserového skenovania v dejinách archeológie, ktoré odhalilo ďalšie súvislosti zo života mayskej civilizácie. Pomocou laserovej technológie LIDAR objavili desiatky tisíc doteraz neznámych stavieb mayskej civilizácie, vrátane pyramíd a palácov na severe Guatemaly. Ruiny mayského osídlenia po stáročia ukrýval hustý prales.

Ktoré z daných tvrdení nevyplýva z textu?

  1. Mayská civilizácia ešte niekoľko storočí pred španielskou kolonizáciou nepoznala kalendár, ani písmo a nedokázala budovať ohromujúce stavby.
  2. Na úpadku mayskej civilizácie sa v značnej miere podieľali prírodné podmienky.

foto: pxhere.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie