Spievať?

V žiadnom prípade!

Hoci sa mi to ťažko priznáva, môj spev je katastrofa. Vždy s elánom začnem, ale keď sa na mňa priatelia pozrú, tak viem, že je čas skončiť. Za čo im patrí moja vďaka – a oni sú zas vďační mne, pretože netýram ich hudobný sluch.

Ja_a_spievat_V_ziadnom_pripade1

Ale čo ak nemáte priateľov, ktorí by vám poradili, prípadne si tvrdohlavo stojíte za tým, že ste skvelým spevákom? Na to máme jednoduchú radu, ktorú určite oceníte. Prvou radou je: počúvajte sa. Spev v sprche alebo pri hlasno znejúcej hudbe vám nepomôže. Nahrajte svoj spev a potom si ho v kľude vypočujte. Zistíte, že váš hlas znie úplne inak. No neľakajte sa, takto váš hlas počujú ľudia vo vašom okolí.

Nezabudnite ani na výber hudby. Je vhodné spievať s hudbou v pozadí ako na karaoke. Keď budete mať vybranú pieseň a zvolený spôsob nahrávania, nájdite si kľudné miesto a choďte do toho. Uvedomte si, že nenahrávate pieseň do rádia, ale pre svoju potrebu s cieľom zistiť, či máte dobrý hlas. Preto si s kvalitou nahrávky nerobte starosti.

Ja_a_spievat_V_ziadnom_pripade3

Spievajte prirodzene, bez zbytočnej hlasovej akrobatiky. Nahrávku si pozorne vypočujte, najlepšie cez slúchadlá. Pokiaľ sa vám nebude váš spev páčiť, skúste to s inou pesničkou, ktorá je vo vašom hlasovom rozsahu. Každý z nás má iný hlas a nie je možné, aby každý človek dokázal zaspievať všetky piesne. Preto sú v speváckom zbore rôzne hlasy a piesne sa komponujú pre konkrétny hlasový rozsah. Možno vám výber inej piesne sadne.

Určite vám pomôže aj aplikácia, ktorá analyzuje váš hlas a bude vás informovať o vašom hlasovom rozsahu. Urobte si aj test hudobného sluchu.

Niektorí ľudia ľahko rozoznajú tóny a sú schopní s nimi okamžite zladiť svoj spev. Pre speváka je to veľmi dôležité.

Je vhodné, ak vám pri posudzovaní vašich schopností pomôže rodina alebo priatelia. Spätná väzba je dôležitá, ale nezabudnite ju brať s rezervou: je totiž možné, že vám budú chcieť urobiť radosť a budú vás vychvaľovať. Z ich reakcií by ste mali poznať, či máte dobrý hlas.

Ja_a_spievat_V_ziadnom_pripade2

Počas spevu si všímajte reakcie ľudí. Veľa napovie aj ich mimika. Tento postup vás naučí prijímať aj konštruktívnu kritiku alebo odporúčania, aby ste začali spievať, pretože máte talent. Pokiaľ máte skvelý hlas, pokračujte a učte sa spievať, zlepšujte sa tvrdou prácou na sebe. Ak ste sa uistili, že spievať neviete, nebuďte sklamaný. V družnej spoločnosti budete spievať tichšie , ale v sprche to s radosťou roztočíte. Prípadne začnite chodiť na hodiny spevu, kde vám pomôže dobrý učiteľ. Buď sa zlepšíte a budete prekvapený, že máte hlas a spievať dokážete, alebo vám úprimne potvrdí, že spev nie je vašou silnou stránkou.

Vedeli ste, že:

Svoj vlastný hlas počujeme v hlave pri bežnom rozprávaní úplne inak, ako keď je nahratý na hlasovom nosiči. Dôvod je jednoduchý. Keď počujeme svoj hlas z nahrávky, zvukové vlny putujú z reproduktorov do našich uší vzduchom a počujeme sa tak, ako nás počujú aj ostatní. Keď sa však s niekým reálne rozprávame, počujeme svoj hlas dvomi rôznymi spôsobmi – zvnútra a zvonka. Zvuk, ktorý vychádza z úst (ten, ktorý počujú aj ostatní), aj ten, ktorý sa tvorí na základe vibrácií našich hlasiviek a registrujeme ho tak v našej hlave, počujeme súčasne v rovnakom čase. Kosti lebky majú tendenciu posilňovať vibrácie na nízkych frekvenciách a práve preto sa nám zdá byť náš hlas položený nižšie, ako v skutočnosti je.

stanka blahova _ hrusov

„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

V texte sa spomína karaoke. Ktorá z nasledujúcej charakteristiky je správna?

  1. Karaoke je forma zábavy, kde amatérsky spevák spieva do hudobného základu.
  2. Karaoke je forma zábavy, kde amatérsky spevák imituje spev speváka pôvodnej piesne.

foto: staticflickr

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie