Eko alebo konzum?

Počuli ste už o ekologickom životnom štýle? V súčasnosti to nie je len móda, stáva sa aj trendom mladých či starších ľudí. Slovné spojenie byť „eko“ alebo „bio“ nadobúdajú v dnešnej konzumne založenej spoločnosti veľký význam.

EKO-alebo-konzum1

Už sme priniesli veľa článkov o tom, ako sa chovať k prírode zodpovednejšie, ako nekupovať tovar, ktorý v skutočnosti nepotrebujeme, prečo obmedzovať nákup produktov z tretieho svets alebo vyrobených neekologickým spôsobom. Zmysel ochrany prírody sa skrýva aj v každodenných činnostiach nášho života.

V dnešnom vyspelom svete využívame všetky prostriedky a vymoženosti, ktoré nám poskytujú luxus a pohodlie. Niet divu. Sme rozmaznané deti modernej generácie. Napriek tomu existujú medzi nami aj ľudia, ktorým záleží na humánnom a ekologickom živote a sú schopní dobrovoľne sa vzdať prehnaného konzumného spôsobu života a snažiť sa žiť skromnejším životom. Vracajú sa k životu na vidieku, pestujú si ovocie a zeleninu, chovajú domáce zvieratá, neprodukujú takmer žiadny odpad a vyhýbajú sa tomu, aby si nekúpili spotrebný tovar, ktorým sa produkuje obrovské množstvo energie a nedá sa opraviť.

EKO-alebo-konzum2

Kreatívny sú aj pri výrobe vlastnej kozmetiky, využívajú liečivú silu rastlín a takto vyrobené mydlá, krémy, pleťové vody a šampóny v žiadnom prípade netestujú na zvieratách, pretože vedia, že látky, ktoré použili, nemajú negatívny vplyv na životné prostredie, ani na človeka. Jedným slovom, čo najviac sa snažia priblížiť ideálom ekologického spôsobu života.

Neznamená to však, že úplne odmietajú pokrok a technické prostriedky. Len pri ich kúpe a používaní dávajú prednosť ekologickému mysleniu. Zároveň to rieši aj ďalšiu otázku. Čo so starými a pokazenými vecami? Je to úplne jednoduché. Staré veci recyklujú, upravia si ich na nové využitie. Ani pokazené veci nevyhodia, ale opravia, pokiaľ je to možné.

Sami si zvolili tento spôsob života. Nepotrebujú k životu množstvo výrobkov a nepotrebných maličkostí, ktoré sa na svete vyrábajú len preto, aby mohli ľudia míňať svoje zarobené peniaze. Nepotrebujú mať pocit vlastníctva, ktorý opantá mnohých z nás, keď uvidia vo výklade ďalšie krásne veci a vecičky. Reálne ich nikto nepotrebuje – a to je ťažké si priznať, keď už aj malé deti v škôlke si porovnávajú hračky a technické novinky.

EKO-alebo-konzum3

Každý človek zodpovedá za svoje konanie sám a za konanie tých malých škôlkarov zase ich rodičia. Každý z nás by mal spraviť niečo pre to, aby sa svojimi činmi nepodieľal na devastácii prírody, rozširovaní konzumu, nakupovaní tovaru a zvyšovaní množstva odpadu z nepotrebných vecí, hoci dnešný trend prikazuje opak.

Čo tak začať len malými krokmi, ako napríklad nezapnúť si televízor, nekúpiť si ďalšie tričko vo výpredaji, pretože je zlacnené. Buďme zodpovední a overujme si pri kúpe, kde a za akých podmienok bol vyrobený tovar, aby sme zbytočne nepodporovali utrpenie druhých ľudí na opačnom konci sveta. Žiadneho človeka nemôže naplniť šťastím pocit vlastníctva nepotrebných vecí. Preto nie je nikdy neskoro začať so zmenou. V prvom rade začnime od seba a to zmenou postoja, keď si začneme vážiť všetky živé bytosti nielen v našom okolí.

stanka blahova _ hrusov

„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

 

Z článku nevyplýva, že:

  1. Žiť ekologicky znamená žiť skromne.
  2. Žiť ekologicky znamená, že pri kúpe tovaru dávame prednosť ekologickému mysleniu.

foto: wikimedia, pixabay, staticflickr

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie