História pančúch

Prednedávnom sme v jednom článku spomínali nádhernú farebnosť pančúch dnešnej módy. Zaujalo to aj mňa a tak som neodolala nákupu: v mojom šatníku sa objavili nové červené i modré pančuchy.

Historia-v-pancuchach1

Až pri ich obliekaní mi napadla otázka, kedy a kde sa v histórii objavili pančuchy? Dnes sú samozrejmou súčasťou každého dámskeho, či detského šatníka. Ale bolo to tak vždy?

Pátranie po ich histórii ma doviedlo do starovekej Číny. Tam ženy nosili hodvábne a bavlnené pančuchy, hoci sa o nich nedá hovoriť ako o pančuchách, ktoré poznáme dnes. Išlo skôr o tenké pruhy látky, ktoré boli zošité a  podobali sa skôr našim podkolienkam, alebo ponožkám. V starovekom Grécku tieto zošité pásy nosili robotníci a otroci. Ich úlohou bolo chrániť ich nohy pred nepriaznivým počasím. Rímske ženy obľubovali ponožky – latinsky soccus, ktoré však nosili len doma.

Pančuchy, ako ich poznáme dnes, sa objavili až v 12. storočí v Európe. Na veľké prekvapenie boli súčasťou skôr pánskej módy ako dámskej. Zo začiatku boli pančuchy hodvábne, ktoré siahali nad koleno, k nohe sa upevňovali stuhou a neskôr podväzkami. Obrazy šľachticov v gotickom odeve nám zobrazujú pestrosť a farebnosť pančúch tej doby.  Upozorňujú však aj na to, že boli dosť neforemným kusom oblečenia, ktorý bol šitý z vlnenej látky, šikmo strihanej a zošívanej priamo na mieru. Nakoniec sa pančuchy v strede zošili, prišil sa poklopec a vznikli tak nohavice. Pletené pančuchy boli luxusným a vzácnym tovarom. Ženy toho obdobia mali ich skrátený variant, akési „nadkolienky“, ktoré držali nad kolenami hodvábne stužky alebo podväzky.

V 16. storočí prišli do módy zdobené pletené pančuchy. Okrem ochrannej funkcie plnili aj úlohu ozdobnú. V mieste, kde boli pančuchy zošité, sa objavil zdobený komplikovaný vzor. Pančuchy neboli len niekoľkodňovou alebo mesačnou záležitosťou. Nosili ich dovtedy, pokým sa im doslova nerozpadli na nohách.

Historia-v-pancuchach2

Je to neuveriteľné, ale už v roku 1589 britský duchovný William Lee skonštruoval prvý mechanický pletací stroj, ktorý v roku 1620 zdokonalil. Bola to priam revolúcia vo výrobe pančúch a ponožiek, ktorá odštartovala rozvoj textilného priemyslu. Pančuchy dostali jemnejší a komplikovaný vzor, boli na dotyk príjemné a priliehavejšie.

Strojovo vyrábané pančuchy boli medzi ženami obľúbené aj pre svoju praktickosť a eleganciu, ktorú mohli ukázať až po prvej svetovej vojne, kedy do módy prišli krátke sukne. Začiatkom 40-tych rokov minulého storočia sa pri výrobe pančúch začal používať nylon. „Nylonky“ boli predstavené na svetovej výstave v americkom New Yorku v roku 1939 tristo pozvaným dámam. Ženám sľubovali pevnosť a zároveň jemnosť ako pavučinka. Nylonové pančuchy sa stali dostupné všetkým ženám rôznych vekových a sociálnych kategórií. Boli obrovským úspechom a ženy na ne neváhali čakať pred obchodom aj celú noc.

Vývoj ale pokračoval ďalej a pančuchy stratili svoje švy, zosilnila sa špička a päta, alebo sa upravila špička pre nosenie sandál. Zatiaľ poslednou revolúciou vo výrobe pančúch bolo nahradenie nylonu novým elastickým materiálom – Lycrou. Do začiatku 60-tych rokov držali pančuchy na nohe podväzkové pásy, no móda minisukní si vyžiadala objav pančuchových nohavíc. Podväzky by sa pod minisukňu jednoducho nezmestili. S nimi prišli do módy už spomínané farebné a vzorované pančuchy. V roku 1983 sa objavila ďalšia novinka – samodržiace pančuchy, ktoré však neohrozili éru pančuchových nohavíc.

Historia-v-pancuchach3

Dnes už nájdeme na trhu všetky možné farby, vzory, strihy i materiály pančúch. Objavuje sa krajka, jemnejšie a priehľadnejšie pančuchy, lesklé, sieťované i vzorované, jedným slovom všetko, čo pristane našim nohám. Aj napriek stáročiam pančuchy stále ostávajú symbolom elegancie.

Vedeli ste, že:
Pôvod slovenského výrazu pančuchy nepoznáme, ale hovorový výraz „štrimfle“ pochádza z nemeckého slova Strumpfhose, ktorý vznikol spojením slova Strumpf (pančucha) a Hose (nohavice) v dobe, keď sa látkové pančuchy ešte prišívali k nohaviciam.

Všeobecne platí:
Čím elegantnejšie šaty, tým jemnejšie a priehľadnejšie pančuchy. Na rozdiel od spoločenského bontónu, ktorý má jasné pravidlá nosenia pančúch, súčasná móda víta aj kombinácie rôznych vzorov a štruktúr.

Čo ste možno nevedeli:

  • Panovníci rakúsko-uhorskej monarchie mali vlastných pančuchárov. Dokonca za Márie Terézie bolo v Prešporkom pančuchárskom cechu až 8 majstrov. Tí spolu s tovarišmi a učňami dokázali vyrobiť týždenne asi 60 tuctov – 720 kusov pančúch.
  • Kedysi podväzkový pás upeväoval pančuchy, aby sa z nohy nezošmykli. V 50-tch rokoch minulého storočia sa však podväzkový pás stal symbolom ženskosti, čo využil aj filmový priemysel.
    Ženské pančuchy si obľúbili aj lupiči: popri tmavých okuliaroch a kapucni zakrývali tvár. Čierne pančuchy mali natiahnuté na hlave pri prepadoch bánk a klenotníctiev.
  • Pipilota Viktuália Roleta Zlatka Pančušisková Eiframová – ryšavé dievčatko s vrkočmi. Kto by nepoznal Pipi dlhú pančuchu s jej výmyslami a farebnými pančuchami na nohách.
  • Silonky poznáme už 76 rokov. Materiál, ktorý skrášlil ženské nohy, je dielom americkej firmy DuPont. Zázračné pančuchy sľubovali pevnosť a zároveň jemnosť ako pavučinka. Od tých súčasných sa líšili zadným švom a boli menej priesvitné.

stanka blahova _ hrusov

„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

Článok hovorí, že pančuchy nosili :

  1. Najskôr muži ako ochrana pred nepriazňou počasia.
  2. Najskôr ženy ako módy doplnok, ale doma a nie na verejnosti.

foto: wikimedia

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie