Jedy v oblečení

Ako každé dievča, aj ja zbožňujem módne výchytávky, ale nakupovanie pre mňa znamená nočnú moru. Nie preto, že by som nezohnala tričko v správnej veľkosti a farbe. Ani preto, že pri pokladni odrazu zistím, že mi chýba peňaženka.

Jedy-v-obleceni1

Skôr mám problém s látkami, ktorými sú napustené niektoré kusy oblečenia. Nielen lacné, ale aj tie, ktoré majú prišitú svetoznámu značku. Som totiž alergická na nikel, kobalt a chróm. Preto sa snažím vyhýbať tmavým farbám, zipsom a nekvalitnému oblečeniu. Nenakupujem na trhu, ale problém mám už aj v nákupných centrách. Nikdy netuším odkiaľ svoj tovar doviezli mnohé butiky, pretože aj oni si už zháňajú lacné kusy.

Ťažko si kupujem nielen spodné prádlo, odevy na šport a voľný čas, ale aj nohavice, košele či blúzky. Ako je možné, že na slovenský trh sa dostáva nebezpečný textil? Honba za ziskom spôsobuje, že tovar sa dováža z ázijských krajín. Kvalitné slovenské výrobky sú síce bezpečné, ale aj drahšie. Škoda, že závislosť na lacnom tovare je až taká veľká. Tým sa stráca jeho kvalita, čo je prvoradým kritériom pre ľudí s podobnými zdravotnými ťažkosťami ako mám ja.

Jedy-v-obleceni2

Pri kúpe textilných a odevných výrobkov nemáme – okrem zápachu – šancu identifikovať škodlivú chemickú látku. Preto mnohí odborníci radia, aby sme nekupovali nekvalitné oblečenie. „Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.“ To platí nielen o oblečení, ale aj o technike. Napríklad aj o kúpe lacných svetiel na vianočný stromček, ktoré spôsobili mnohé požiare počas Vianoc.

Prednedávnom som na internete našla jednu zaujímavú stránku, ktorá hovorila o systéme RAPEX. Ide o rýchly výstražný systém, ktorý má za úlohu šíriť v rámci Európskej únie informácie o potencionálne nebezpečných nepotravinárskych výrobkoch a odstrániť ich z trhu. Patrí sem aj detské oblečenie a iné textílie.

Jedy-v-obleceni3

Ja pevne verím, že tento systém tiež prispeje k tomu, aby sme pri nakupovaní boli opatrní a rozumní. Veď nemusíme mať všetko.

Zopár rád na záver:

Ak si budete kdekoľvek kupovať vaše oblečenie, nezabudnite:

  1. Nový výrobok pred prvým použitím dôkladne vyperte aspoň raz.
  2. Spodnú bielizeň (dámsku, pánsku aj detskú) kupujte v bielych alebo pastelových farbách. Tmavým odtieňom sa vyhýbajte.
  3. Deťom nekupujte pyžamá a tričká s pestrofarebnou plastizolovou potlačou na hrudníku.
  4. Nemusíte sa znepokojovať, ak vaše nové džínsy farbené prírodným indigom mierne púšťajú farbu. Je to prirodzené a bez zdravotného rizika. Dajte si však pozor na textílie a odevy, ktoré obsahujú syntetické vlákna a pri prvom praní púšťajú farbu.
  5. Nekupujte lacné, nekvalitné veci. Na druhej strane, ani značkové oblečenie, ktoré sa dováža na Slovensko, nemusí vždy zaručovať kvalitu.

lucia cintulova _ netopier

„Mám rada históriu a geografiu. S veľkou chuťou spoznávam nové miesta a nových ľudí.“

 

Na čo nám pomáha systém RAPEX?

  1. Upozorňuje nás na výrobky, ktoré boli zaradené medzi nebezpečné a ohrozujúce ľudské zdravie.
  2. RAPEX je systém, do ktorého sa nahlasujú chemické látky, ktoré sa používajú pri farbení textilu.

foto: wikimedia, pexels, staticflicks

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie