Konzumný človek

Čo je konzumný spôsob života? Čo si pod týmto pojmom môžeme predstaviť?

Konzumny-clovek1

Konzumný spôsob života je založený na zhromažďovaní, „hrabaní“ smerom ku sebe, pohŕdaním „hlbšími “ vecami. Hlavným zmyslom celého bytia a života sú materiálne veci. Konzumný človek pohŕda vzťahmi, nezáleží mu na rodine, jediné, čo má pred očami, je jeho vlastný zisk – nezaujímajú ho problémy okolitých ľudí (častokrát ani jeho najbližších), je v pravom zmysle slova egoistom. Je to súčasný „hypermarketový“ človek. Je však tento spôsob života pre človeka prínosom? Je naozaj takým dobrým, ako ho mnohí ľudia prezentujú?

Konzumny-clovek2

Materiálne veci nám spôsobujú radosť a sú tiež nevyhnutné pre náš život. Avšak oplatí sa nám ničiť vzájomné vzťahy a prírodu kvôli uspokojeniu našich materiálnych potrieb? Konzumným človekom môže byť aj tínedžer, ktorý napríklad stále túži po nových topánkach, hoci má už veľa drahých tenisiek, na ktoré sa rád a často pozerá. Pravidelne ich leští, aby vyzerali čo najlepšie. Každé Vianoce a narodeniny si praje ďalšie a ďalšie drahé tenisky. Jedny dostane a už túži po ďalších. Má ich radšej ako ľudí okolo seba. Zmyslom jeho života sú teda topánky. Takýto človek nikdy nebude mať vyššie ciele. Týmto spôsobom nielenže plytvá svojimi peniazmi, ale aj svojím potenciálom a možnosťami. Samozrejme, aj tenisky sú dôležité, ale vždy by sme mali nájsť rozumnú hranicu, kedy už máme dosť. Konzumným človekom môže byť aj „počítačový“ tínedžer. Každý deň presedí 7-8 hodín pred počítačom, trávi dni na jednom mieste. Opäť však iba „konzumuje“ to, čo je mu ponúknuté. Je obmedzený svojou „komfortnou zónou“, z ktorej odmieta vyjsť.

Môžeme si predstaviť, koľko dobrého by takýto človek mohol urobiť s toľkým časom. Koľko jazykov a nových vecí by sa takýto tínedžer mohol naučiť, keby svoj čas využíval rozumne a efektívne. Aký je teda vplyv konzumného spôsobu života na dnešnú spoločnosť? Predovšetkým obmedzuje ľudský potenciál, schopnosť rozvíjať sa, robí ľudí lenivými. Takýto človek je tiež ľahko ovládateľný inými ľuďmi alebo vecami – častokrát nemá vlastné hodnoty alebo názory , zaujíma ho iba pôžitok a komfort (napríklad je ovplyvnený reklamami). Konzumný človek sa stáva akýmsi otrokom – nakoniec nie on vládne veciam, ale veci majú moc nad ním (takto vzniká závislosť napríklad na počítači).

Konzumny-clovek3

Konzumná spoločnosť už nie je živým elementom plným najrôznejších vzťahov (a plným smiechu a radosti), ale stáva sa iba „mŕtvym“ ekonomickým elementom. Človek má vo svete neskutočne veľa možností, či už v cestovaní, vo vzťahoch, v čítaní… Hlavnou nevýhodou konzumného človeka je, že on tieto krásy nevidí, je zameraný iba na jednu malú časť zo všetkých týchto úžasných vecí. Vplyv konzumného spôsobu života na dnešného človeka je teda obrovský. Ak si chceme svoj život užiť naozaj naplno, mali by sme sa aspoň na chvíľku odpútať od čisto materiálnych vecí, vystúpiť zo svojej „komfortnej zóny“ a trošku sa poohliadnuť, či tu nie je aj niečo lepšie.

 

Cipar

 

Milujem nepoznané, neznáme, a preto zbožňujem cestovanie.

 

foto: staticklickr, wikimedia

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie