Materializmus

v našom živote

V dnešnej dobe neexistuje človek, ktorý by nepoznal význam slova materiálny. Materializmus možno definovať ako túžbu po hmotných statkoch, ale aj ako filozofický smer, ktorý vychádza z názoru o hmotnej podstate tohto sveta. My, obyčajní ľudia, filozofmi nie sme, nanešťastie materialistami áno. Hmotné veci častokrát umiestňujeme na popredné miesta našich rebríčkov morálnych hodnôt. Je to správne?

Materializmus-v-nasom-zivote1

Veľa ľudí, najme kresťanov, považuje materializmus za cestu vedúcu človeka do zatratenia. Ľudia poháňaní túžbou mať čo najviac bohatstva nehľadia na nikoho iného okrem seba. Nasledujú len svoju vidinu mať a vlastniť, najlepšie všetko. Túžba im zatieňuje myseľ a bráni triezvo vidieť skutočné hodnoty života. Obvykle je im jedno, či svojím konaním v honbe za materiálnymi statkami spôsobia iným ľuďom nešťastie. Hlavne pre tento dôvod je materializmus úzko spätý s egoizmom. Adolf Hitler raz povedal: „Len čo sa egoizmus stane modlou národa, začnú povoľovať väzby poriadku a ľudia v honbe za vlastným šťastím padajú z neba rovno do pekla.“ Je dosť krutou iróniou, že toto povedal človek, ktorý v chorej honbe za svojou víziou pripravil o život milióny ľudí. Jeho vízia mala najmä materialistický cieľ: ovládnuť čo najväčšie územie, a teda vlastniť ľudí a manipulovať s ľudskými životmi.

Materializmus-v-nasom-zivote2

Žiť jednoducho. Napriek faktu, že materializmus priviedol ľudstvo do veľmi ťažkých dôb, predstavitelia štátov sa z týchto udalostí nepoučili. Stále prebiehajú vojnové konflikty, ktoré majú spoločného menovateľa: túžba po moci. Mnohé mocnosti si nepokojmi udržiavajú moc. Ukazujú tým, že oni sú najsilnejší a keď sa nám niečo nepáči, mihnutím ruky nás môžu zničiť. Človek ako jedinec, hoci by sa veľmi snažil, nedokáže zabrániť nesprávnemu usporiadaniu životných hodnôt ľudí, ktorí majú v rukách naše životy. No materializmus sa prejavuje aj v mierumilovnejšej verzii. Žijeme v dobe, v ktorej sa hľadí len na to, aké hodinky nosíte na zápästí, koľko eur stáli topánky, či aké auto si kúpil sused. Tieto povrchné veci možno uspokoja naše oči, pohladia naše ego, dovedú susedov k žiarlivosti, ale my ako osobnosť tým nenarastieme. Nerozšíri sa náš obzor, ani rozsah našich vedomostí, neprehĺbi sa empatia, nenarastie šťastie, ani láska. Nežijeme predsa preto, aby sme sa tešili z takých prvoplánových vecí. Pozerajme okolo nás. Venujme chvíľku manželke, deťom, starým rodičom, priateľom, ľuďom, ktorých nie je potreba vlastniť, ani kupovať, jednoducho ich stačí milovať.

Materializmus-v-nasom-zivote3

Dávni predstavitelia novoplatonizmu tvrdili, že ak chce človek poznať dobro, krásu a pravdu, musí očistiť svoju dušu. A práve materiálne veci a myslenie je to, čo síce pomáha rásť nášmu egu, ale nášho ducha brzdí. Krása života je ukrytá hlbšie ako len na povrchu. Hľadajme spokojnosť pod hladinou.

 

catherine rosova

“Mám rada keksíky, ale nerada z nich priberám.”

 

foto: wikimedia, publicdomainpictures

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie