Menej vecí,

viac šťastia

Viete o tom, že dnes máme približne trikrát viac priestoru na bývanie ako mali naši starí rodičia? Podliehame neustálemu nakupovaniu a potrebujeme čoraz viac priestoru pre nakúpené veci. Kam to vedie? K veľkým dlhom na kreditných kartách, obrovským ekologickým stopám a neustálemu pocitu nespokojnosti.

Menej-veci-viac-stastia1

Stavím sa, že väčšina z nás v určitom okamihu zažila radosť aj z mála. Napríklad z prvej internátnej izby, z kempovania pod malým stanom bez vankúša alebo zo spoločného kamarátskeho jedenia z jedného hrnca. Čokoľvek to bolo, stavím sa, že vám to prinieslo slobodu a čas. Ušetrili ste peniaze, boli ste v pohode a menší priestor znamenal aj menšiu ekologickú stopu.

Menej-veci-viac-stastia2

Z osobnej skúsenosti viem, že do veľkej izby sa zmestí veľa vecí. Napríklad môžem dokúpiť veci, o ktorých si myslím, že ich potrebujem, pretože ich viem v tom veľkom priestore niekam umiestniť. Ale zamysleli ste sa nad tým, čo keby ste mali malú izbu?

Menej niekedy znamená viac. Prečo? No preto, lebo musíte upratovať nekompromisne. To neznamená len, že tým miniete menej prostriedkov a vody, ale hlavne musíte zo svojich životov vypustiť vedľajšie veci a musíme sa naučiť, ako zastaviť príliv nových. Skôr než niečo kúpime, musíme si to premyslieť. Položte si otázku. Naozaj ma to urobí šťastnejším?

Menej-veci-viac-stastia3

Možno by sme mali kupovať a vlastniť nejaké super veci. Ale naozaj nám prinesú šťastie? Chceme veci, ktoré budeme milovať, ale zabudneme na ľudí okolo nás, alebo chceme mať hodnotyČ, pre ktoré nás budú milovať iní?

dominik cabadaj

„Mám rád prírodu, ale nepáčia sa mi ľudské zásahy do nej.“

 

Článok hovorí o tom, že:

  1. Človek dokáže žiť aj s malým množstvom vecí.
  2. Do väčších priestorov patrí viac vecí.

foto: staticflickr, pexels, home-designing

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie