Nákupné šialenstvo

Prednedávnom som čítala článok o pozitívnej motivácii. A to je veľmi dobré. Problém bol však v tom, že ako pozitívnu motiváciu využil niečo, čo ma veľmi zarazilo. V texte daného článku sa vynímala veta: „Odmeňte sa nakupovaním! Kúpte si to, čo Vás poteší!“.

Nakupne-sialenstvo1

Neverila som vlastným očiam. Namiesto toho, aby podporovali spoločný program s rodinou alebo priateľmi, šport, pohyb alebo prechádzky prírodou, podporujú konzumný život, ktorému podlieha čoraz viac ľudí.

Prečo je pre nás nakupovanie také dôležité a prečo neustále toľko nakupujeme?

Nakupne-sialenstvo2

Každý deň sme bombardovaní nespočetnými reklamami, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie. Umeleckými obrazmi vytvárajú ilúzie niečoho krásneho, vyvolávajú emócie a sľubujú šťastie. Odolať im nie je ľahké, to poznáme asi všetci. Určite sme každý z nás aspoň raz podľahli tomuto mámeniu. Pravda je však taká, že konzumný spôsob života nevedie ku šťastiu, ani ku kráse, či k lepšiemu človeku. Skôr naopak, prináša stres a nespokojnosť. Začneme nakupovať veci, ktoré sme neplánovali alebo ktoré vôbec nepotrebujeme a odrazu nám začína chýbať ten adrenalín, ktorý sme pri hľadaní a výbere tovaru zažili. Nadšenie narastá a my strácame schopnosť brániť sa ďalšími a ďalším nástrahám reklám a obchodníkov.

Pre každého z nás je prirodzené, že chceme žiť lepšie. A práve toto tvorcovia reklám využívajú. Presviedčajú nás, že všetko, po čom túžime – zdravie, bezpečnosť, menej stresu a lepšie vzťahy – môžeme dosiahnuť, ak si kúpime tú správnu vec.

Nakupne-sialenstvo3

Ja si myslím, že skutočnosť je iná. Žiadna vec na svete nedokáže nahradiť čas strávený s priateľmi a s rodinou. Čas venovaný spoznávaniu nových vecí, nových miest a ľudí. Keď som bola malá, tak veľa času som trávila hraním sa vonku s kamarátkami. Dnes vidím, že malé deti so svojimi mamičkami sú celé dni zatvorené v nákupných centrách. Nepoznajú prírodu a zvieratá, ktoré v nej žijú, nevedia, aké tajomstvá skrýva jarný alebo jesenný les, nevedia ako vonia ihličie, les plný húb, konvalinka, nepoznajú ten dobrý pocit, keď len tak vybehnú na kopec.

Konzumný spôsob života nám síce prináša veľa nových výdobytkov a pohodlia, ale oberá nás o to najvzácnejšie, o to, čo sa v žiadnom obchode kúpiť nedá.

menovka anna labatova _ 300 dpi

„Rada sa učím a zúčastňujem sa vedomostných olympiád. Vo voľnom čase tancujem a venujem sa moderným tancom.“

 

Článok hovorí, že:

  1. Čas strávený s priateľmi a rodinou je nevyčísliteľný a nedá sa kúpiť.
  2. Kúpiť sa dá všetko, vrátane šťastia, zdravia a pohodlia.

foto: wikimedia, pixabay, wordpress

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie