Nie je med

ako med

Konzum priniesol do našich obchodov množstvo tovaru a umožňuje spotrebiteľom vybrať si, skúšať, zmeniť preferencie, nájsť si ten svoj obľúbený produkt. Získať tovar je jednoduché: stačí prísť do obchodu, vybrať si, zaplatiť a skonzumovať. Výhra pre výrobcu i zákazníka. Ale je to naozaj tak? Pri mede to rozhodne neplatí.

Nie-je-med-ako-med1

Med od výmyslu sveta
Ak sa v supermarkete pozriete na regál s medom, je z čoho vyberať. Regály sa prehýbajú pod ťarchou pohárov s medom rôzneho druhu a pôvodu, s krásnymi etiketami. Buďte opatrní, med je produkt, ktorý sa veľmi často falšuje, alebo nespĺňa všetky prísne kritériá.

Pôvod medu
Med zo Slovenska, med z Európskej únie, med z exotických krajín. Čo je pre nás najlepšie? Konzumovať med z regiónu, v ktorom žijeme. Med totiž obsahuje peľ, na ktorý je naše telo zvyknuté, ak pochádza z oblasti, v ktorej žijeme. Je pre nás najlepší, najzdravší. Medy z iných kútov sveta nám môžu uškodiť práve prítomnosťou peľu, na ktorý náš organizmus nie je zvyknutý. Takýto med môže spôsobiť alergie a iné zdravotné problémy. Sústreďme sa teda radšej na slovenský med. Odhadom je však z 10 druhov v ponuke len jeden s pôvodom zo Slovenska.

Nie-je-med-ako-med2

Zmes medov z EÚ a mimo EÚ
Zmes medov (nemýľme si to so zmiešaným medom) vzniká tak, že miestny výkupca kupuje med od včelárov v okolí. Medy od rôznych včelárov sa tak miešajú dokopy. Nad týmto miestnym výkupcom je výkupca národný a môže byť aj nadnárodný. Medy sa miešajú aj niekoľkokrát. Je ťažko sledovať kvalitu takéhoto medu. Každý má inú vlastnosť, ale do obchodu musí ísť med „homogenizovaný“. To znamená, že v každom pohári má byť rovnaký obsah. Medy sa pred zmiešaním aj zohrievajú a upravujú. Už asi sami tušíte, že to nie je najlepšia voľba pre spotrebiteľa, ani pre včelára. Včelári, ktorí predávajú med výkupcom ho predávajú za veľmi nízke ceny. Med síce predajú naraz, ale zároveň ho predávajú pod cenu.

Vyber si podľa chuti
Iste viete, že máme niekoľko druhov medu. V obchodoch nájdeme agátový, slnečnicový, medovicový,… Najčastejšie sa stretneme s označením „kvetový“, prípadne zmiešaný. V predaji sú aj medy s príchuťami, ktoré nie sú pôvodné. Napríklad med s limetkou, či so škoricou. Pri takýchto medoch pozorne čítajte zloženie, či okrem prídavnej látky neobsahuje med aj umelé sladidlá, alebo ďalšie látky, ktoré do medu nepatria. V obchodoch neraz ponúkajú aj napodobeninu medu z glukózového sirupu a medovej arómy. Ten si rozhodne nekupukte!

Nie-je-med-ako-med3

Test na kvalitný med
Neexistuje. Na internete a v rôznych televíznych reláciách nájdete veľa testov, ako rozlíšiť falošný med od pravého. Takéto testy však majú  jeden nedostatok: existuje toľko druhov medu s rôznymi vlastnosťami, že testy vyhodnotia ako falošné aj pravé medy. Často nájdeme v regáloch aj skryštalizovaný med. Veľké kryštáliky zdanlivo pripomínajú cukor a tak si ľudia myslia, že do medu vmiešali cukor. Opak je pravdou. Každý pôvodný med skryštalizuje, je to jeho prirodzená vlastnosť. Rovnako podozrivý môže byť med tekutý. Väčšina medov kryštalizuje pomerne skoro, no napríklad agátový med, kráľ slovenským medov, je tekutý roky. Falšovatelia medu sú už tak pripravení, že oklamú aj kvalitné laboratória a ľudové testy ich tiež nezastavia. Riešením je opäť kvalitný včelár v blízkom okolí.

Kde teda kúpiť med?
V obchodoch určite nájdeme aj kvalitný med. Hľadajte med pôvodom zo Slovenska a med, ktorý má v zložení napísanú len jednu zložku, a to med. Ideálne je, keď je výrobca zároveň aj včelár: med nevykupuje, len predáva vlastný. Najlepším riešením preto je nájsť si vlastného včelára.
Takmer každá slovenská obec má svojho včelára. Ak ho nemá tvoja obec, v regióne určite nájdeš aspoň jedného. Med kupuj priamo od včelára, je zárukou kvality. Včelár, ktorý včelári s láskou, je lepšia záruka kvality, ako pekný obal v obchode. Včelár predá med za cenu, ktorú si zaslúži. A spotrebiteľ získa to, čo potrebuje – zdravý med pre zdravé maškrtenie.

vcielkaLOGO David Turčáni, OZ kRaj
„Ak sa venovať včelárstvu, tak len zo srdca a s láskou.“
foto: pixabay
Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie