Prečo elektronika

nevydrží večne?

Prečo sme nútení kupovať elektroniku častejšie? Prečo nám nevydrží aspoň jedno desaťročie? Prečo nás spoločnosti nútia kupovať nové a nové vychytávky?

Preco-elektronika-nevydrzi-vecne1

Elektronika včera a dnes

Staršia elektronika bola robustná, pevná a trvanlivá. Omnoho viac ako dnešný moderný hardware akéhokoľvek zariadenia. Hoci elektronika súčasnosti je kompaktnejšia a výkonnejšia, slovo menšia znamená aj citlivejšia. Jemnejšia a kvalitnejšia kvôli veľkosti, materiálu v komponentoch, aj kvôli využitiu. Už fakt, že krehká a výkonná elektronika je doslova napchatá v malom priestore, nám naznačuje, že niečo nie je dobré. Zohľadniť musíme aj ďalšie faktory ovplyvňujúce životnosť technických zariadení. Málokto sa zamyslí nad tým, aká je teplota a vlhkosť okolia, v ktorom pracuje zariadenie, s akým množstvom prachu je zariadenie konfrontované, alebo koľkokrát a ako často sa zapína. Nezabúdajme, že samotný prístroj musí vždy vydať energiu na to, aby sa zapol a mohol bežne fungovať.  Všetko treba brať s mierou, teda aj prácu, ktorú technické zariadenie alebo prístroj vykonáva. Samozrejme, samotný výkon hrá veľkú úlohu: silnejší výkon = väčšia batéria = menej priestoru pre elektroniku = lacnejší materiál /  častejšie nabíjanie / zapnutie / vypnutie / výmena batérie. Už na zbežný pohľad to nie je lacný špás.

A tento záver smeruje k druhej časti článku.

Preco-elektronika-nevydrzi-vecne2

Je to len biznis

Ako zarobiť peniaze, keď elektronika nenapreduje vo vývoji? Odpoveď: nijako! Obchod s elektronikou funguje na princípe neustáleho vývoja. Každú chvíľu príde na trh nový model telefónu sľubujúci ešte väčší výkon, kompaktnosť a vymoženosti ako predošlý model. Väčšinou je to iba marketingový ťah na prilákanie zákazníkov. Každý rok sú si mobilné telefóny viac podobné, len majú inú farbu, oblejší, či zahnutejší tvar. Hoci je dnešná technika kvalitná a výkonná, neraz platíme viac za značku, ako za samotný produkt. Takmer všetky produkty sú zastarané už po roku či dvoch, čo je väčšinou aj ich záručná doba. Zámer výrobcov elektroniky? Niečo podobné sa dialo aj v automobilovom priemysle, ale po čase ľudia vyžadovali kvalitné autá. Tie predchádzajúce totiž ohrozovali životy ľudí a mimoriadne škodili životnému prostrediu. Dá sa to povedať aj o elektronike? Donedávna telefóny nikoho nezabili, ale asi všetci sme počuli o vybuchujúcich, či horiacich telefónoch. Technika smartphonov, obrazoviek 4K a výkonných herných počítačov je neustále inovovaná. Ich vývoj ovplyvňuje vzájomná konkurencia viac ako čokoľvek iné. Každý výrobca by chcel mať najkvalitnejší produkt pri najnižších nákladoch, ktorý sa však dá draho predať.

Preco-elektronika-nevydrzi-vecne3

stanka blahova _ hrusov
„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

 

foto: pexels

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie