Sviatky

bez veľkých nákupov

Vianoce – sviatky lásky a pohody. Sviatky ticha a pokoja. Stretávame sa so svojimi blízkymi a trávime spoločné chvíle. Nie nadarmo sa o Vianociach hovorí ako o najkrajších sviatkoch v roku.

Sviatky-bez-velkych-nakupov1

Najkrajším momentom je štedrovečerná večera. Celá rodina sa stretne pri bohatom stole. Sadneme si k stolu, pomodlíme sa a navečeriame sa. Potom príde čas, keď pristúpime k vyzdobenému vianočnému stromčeku. Najkrajším darčekom je stretnutie s rodinou, keď sú všetci zdraví a šťastní. Vládne pohoda  v kruhu tých, ktorých máme radi. Toto je ten najvzácnejší dar, ktorý nenahradia žiadne drahé dary. Mnohí z nás si ani neuvedomujú, aké bohatstvo majú – zdravie, šťastie a lásku. Rodinu, priateľov. Je zvykom dostávať pod stromček hmotné dary. Pre niekoho sú najkrajšími darmi najväčšie, najdrahšie, najnovšie modely. Súťažia, kto dostal najlepší mobil, tablet, počítač. Prečo sa nerozprávame po Vianociach o tom, či sme si oddýchli, či sme prežili Vianoce v pokoji a zdraví, v kruhu najbližších, či nám priniesli lásku a pohodu? Duchovno Vianoc sa pomaly vytráca a ostáva len matéria.

Rozhodla som sa, že svojim blízkym dám darčeky s väčšou hodnotou ako peňažnou. A vyrobím ich vlastnoručne.

Sviatky-bez-velkych-nakupov2

Svojej dobrej kamarátke som sa rozhodla dať fotokoláž vyrobenú zo spoločných fotiek. Kamarátime sa už dlhé roky a máme mnoho spoločných fotiek: z Londýna s Big Benom v pozadí, či momentky našich unudených tvárí pri učení. Snažila som sa vybrať fotky, ktoré zachytávajú najdôležitejšie momenty nášho kamarátstva. Prvá party, spoločné výlety, potulky mestom. Vznikla zaujímavá fotokoláž, ktorú si kamarátka vystavila v izbe. Môjmu darčeku sa veľmi potešila a nevedela sa naň vynadívať. Boli tam všetky fotky, ktoré zachytávali najkrajšie chvíle nášho kamarátstva. Mám radosť, že som ju potešila a že si pri pohľade na môj darček vždy spomenie na mňa.

Pre starých rodičov som sa rozhodla vlastnoručne vyrobiť ozdobné gule na vianočný stromček. Potrebovala som len polystyrénové gule, látku, zopár špendlíkov, ihlu a niť a zopár zaujímavých nálepiek. Na polystyrénové gule som špendlíkmi pripevnila látku, na ktorú som povyšívala zaujímavé vzory. Potom som pridala už len zopár nálepiek pre efekt a bola z toho pekná kolekcia ozdobných gulí, ktorá starých rodičov veľmi potešila. Bolo to niečo, čo som sama vyprodukovala a dala do toho kus seba, najmä svojich zručností a estetického cítenia. Moji starí rodičia si chcú tieto gule s pýchou vešať na vianočný stromček, lebo sú „handmade“ odo mňa.

Sviatky-bez-velkych-nakupov3

Keďže všetkého mám dosť, na Vianoce som dostala peniaze, nech si kúpim, keď budem niečo chcieť. Ja som sa ale rozhodla, že nepotrebujem mať najnovší model telefónu a všetko mi stačí tak ako mám. Veď som zdravá, mám rodinu, strechu nad hlavou a som naozaj šťastná. Prečo by mi mali chýbať peniaze ku šťastiu? Alebo niečo nové, čo by som si kúpila? Preto som sa rozhodla venovať tieto peniaze deťom, ktoré sú choré. Deťom, ktoré nemôžu byť na Vianoce doma so svojimi blížnymi v miestnosti plnej lásky a pokoja, pretože im to zdravie nedovoľuje. Deťom, ktoré nevedia, aké je to byť na Vianoce zdravé, šťastné a obklopené láskou. Deťom, ktoré na Vianoce smutne ležia na nemocničnom lôžku napojené na veľa hadičiek a nevedia, čo s nimi bude. Lebo práve oni potrebujú tie peniaze. Či už na liečbu, alebo na tie darčeky, ktoré by potešili, vďaka ktorým by aspoň na malú chvíľu zabudli na svoje trápenia a mali zase chuť žiť. Lebo tieto deti nemajú to, čo mnohí považujú za samozrejmé. Zdravie, šťastie a pokojnú vianočnú atmosféru.

kristina oslejova _ motyl

„Veľmi ma baví aj písanie a preto som sa rozhodla písať pre časopis Strom.“

Hlavnou myšlienkou článku je, že:

  1. Radosť môžeme urobiť nielen nákupom, ale darovaním finančných prostriedkov tam, kde ich najviac potrebujú.
  2. Najkrajšie darčeky sú tie, ktoré boli vyrobené odborníkmi alebo umelcami.

foto: pexels, staticflickr, publicdomainpisctures

 

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie