Udržateľný šatník

V predchádzajúcim článku ste sa dočítali o ceste lacného oblečenia od výrobcu k zákazníkovi. Mnohí z nás si uvedomujú, aké zmeny a ťažkosti spôsobuje módny priemysel v živote ľudí a v spôsobe ich života. Ak budeme rozumní aj my, dokážeme tieto faktory minimalizovať. Ako? Čo tak poskladať si udržateľný šatník?

Udrzatelny-satnik1

Nemusíte sa obávať, nebudete potrebovať na to nový šatník alebo skriňu, či šikovného kamaráta, ktorý by to mal poskladať. Stačí porozmýšľať nad nasledovnými zaujímavými radami. To bude prvý krok. Ak ich dokonca začnete aj realizovať, tak ste sa ocitli na začiatku cesty k trvalo udržateľnému životu.

Udrzatelny-satnik2

  • Nakupujte v second-handech. Nájdete v nich originálne kúsky. Ich tovar je často kvalitný. Hoci všeobecne kvalita každým rokom klesá! Napríklad bavlnené tričko vyrobené na Slovensku v 70 – 90-tych rokoch si drží kvalitu doslova dodnes.
  • Myslite na budúcnosť. Kvalitný tovar vám vydrží dlhšie a dá sa taktiež aj opraviť. Lacné oblečenie, najmä topánky, sa totiž často ani opraviť nedajú, a tak spôsobujú ďalšie škody na skládkach.
  • Vyhľadávajte lokálnu a etickú módu. Existujú miestne i svetové projekty a blogy, ktoré združujú lokálne značky. Bude vás to stáť len malý prieskum trhu, ale bude vás možno baviť viac než prehliadanie Facebooku.
  • Verte, že menej je niekedy viac. Väčšinou aj tak nosíme dookola tie isté obľúbené kúsky. Zainvestujte do základov svojho šatníka – džínsov, kvalitného kašmírového svetra, kožených topánok a kabátu alebo bundy.
  • Oslovte štylistu. Dobrý štylista vám pomôže zostaviť šatník, ktorý najlepšie vystihne vašu osobnosť a uspokojí vaše potreby. Zbaví vás tak pocitu, že máte plnú skriňu, ale nič na seba.

Udrzatelny-satnik3

ema belanova

„Rada hrám basketbal, píšem články, čítam knihy. Inšpiráciu získavam z mojich ciest.“

 

V článku sa hovorí o udržateľnom šatníku. Čo sa tým myslí?

  1. Je to spôsob nakupovania, správania sa k oblečeniu a zváženia ich potrebnosti, ktorý nie je ekonomicky zaťažujúci, šetrný k životnému prostrediu a nepodporujúci utrpenie druhých.
  2. Je to spôsob nakupovania lacného oblečenia vo výpredajoch, pretože ním podporujeme ekonomiku chudobných krajín a znižujeme nezamestnanosť.

foto: staticflickr, pixabay

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie