Malá – veľká

pohroma

Mnohí ľudia často ani nepremýšľajú nad dôsledkami svojho konania. Ničia svoje prirodzené prostredie bez pomyslenia na budúcnosť a využívajú energetické zdroje bez toho, aby sa zamysleli nad ich úsporou. Zdá sa im, že svetové zdroje sú nevyčerpateľné. Ale predstavte si, že aj takýto ľudský priestupok nie je ničím s porovnaním so škodou, ktorú dokáže spôsobiť jeden malý živočích.

Viete, ktorý to je? Kobylka, ktorú nazývame saranča sťahovavá (Locusta migratoria). V jednej Ezopovej bájke o kobylke a mravcoch je kobylka opísaná ako živočích, ktorý si užíva leto a nemyslí na budúcnosť. V ďalších knihách sa o nej píše ako o apokalypse či morovej rane zaslanej na ľudí. Prečo? Pretože ak ich raz zbadáte, verte, že si ich návštevu zapamätáte navždy.

Doslova záplavy kobyliek boli postrachom ľudstva už od počiatkov poľnohospodárstva. Pri vhodných podmienkach sa tento malý živočích dokáže premnožiť až do miliardových rojov. Roje unášané vetrom môžu precestovať tisícky kilometrov, aby spustošili úsporne a ťažko vypestované poľnohospodárske plodiny, stromy nevynímajúc.

Saranče sa vyskytujú od Mauretánie v západnej Afrike cez Saharu, východnú Afriku a Arabský polostrov až po vyprahnuté regióny severozápadnej Indie. Hoci je to obrovské územie, je len riedko obývané s nízkou poľnohospodárskou aktivitou.

Populácia sarančí je v týchto oblastiach prirodzene regulovaná. Malé množstvo zrážok spôsobuje nielen riedku vegetáciu, ale obmedzuje aj premnoženie sarančí. Až do chvíle, kedy sa objaví výdatný jarný dážď. Dostatok vlahy a následne aj potravy vyvolá populačnú explóziu. Z veľkého množstva vajíčok sa vyliahnu nelietavé sarančie nymfy, známe aj ako „skákavý hmyz“. Keď sa skákavý hmyz začne zhromažďovať, nastáva u kobyliek aj zmena farby tela. Zo zelenej na žltú až čiernu a dospelé jedince z hnedej na červenú alebo žltú v závislosti od veku. Popri zmene farby sa uskutočnia aj ďalšie zmeny – telo kobylky sa skráti a jednotlivci začnú vypúšťať feromóny, vďaka ktorým sa navzájom priťahujú a roj sa začína rozrastať. Roj nadobúda ohromujúce rozmery, môže pokryť plochu až 1 200 kilometrov štvorcových. A samozrejme, miliónový roj je čoraz hladnejší a tak začína putovať. Denne preletí 100 až 200 km v závislosti od vetra a dokáže letieť vo výške až 2 000 metrov. To znamená, že nemôžu preskočiť Himaláje alebo pohorie Atlas. Cez moria však saranče preletieť dokážu. Pravidelne križujú Červené more medzi Saudskou Arábiou a severnou Afrikou. Dokonca jeden roj v rokoch 1987 – 1989 prešiel cez Atlantický oceán z Afriky do Karibiku.

Jedna z posledných „epidémií“ vypukla v západnej Afrike v októbri 2003 a trvala do mája 2005. Začala sa na jeseň v roku 2003 po dvoch dňoch silných dažďov, po ktorých sa populácia sarančí rýchlo rozrástla. Počas vyvrcholenia v roku 2004 sa roje dostali až do oblasti severnej a strednej Afriky, Blízkeho východu, Kanárskych ostrovov a Južnej Európy. I napriek dôrazným opatreniam prijatým v dvadsiatich krajinách prepuknutie epidémie stálo 2,5 miliardy amerických dolárov a viedlo k rozsiahlemu nedostatku potravín.

Vedeli ste, že:

  • Africké saranče dokázali zožrať trinásť miliónov hektárov polí a výška škody na úrode sa vyšplhala k hodnote 245 miliónov dolárov.
  • Ak uvidíte v Afrike pobehovať domorodcov s veľkým plátenným vrecom, do ktorého lovia saranče, vedzte, že si chytajú lahodnú pochúťku. Saranče usmažia alebo opečú. Je to zdravá pochúťka, ktorá obsahuje 17 % tuku, 62 % bielkovín, veľké množstvo minerálov: draslík, sodík, mangán, železo a pod.
  • Jeden roj s 35 miliardami jedincov môže vážiť až 50 000 ton.
  • Dospelá saranča skonzumujú denne toľko, koľko sama váži – jeden až dva gramy.
  • Saranče s pomocou vetra dokážu za jeden deň prekonať až 130 km.
  • Prirodzeným nepriateľom sarančí sú rôzne druhy hmyzožravých vtákov. Z našich domácich zástupcov je to kavka obecná.
  • Saranče sa používajú aj ako chutná potrava pre opičky v zoologických záhradách, rôzne exotické terárijné zvieratá a hlodavce.

Jedna saranča zožerie denne 2 g potravy. Koľko ton vegetácie zožerie 80 miliónov sarančí? Vyberte správnu odpoveď.

  1. Celkom 160 ton.
  2. Celkom 40 ton.

foto: pixabay.com, pxhere.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie