Novodobý objaviteľ

Zmenou klímy sa už odpradávna mení aj životné prostredie živočíchov, ktoré sa musia prispôsobovať novým podmienkam. Takto sa vyvíjali aj cicavce – ich schopnosť prispôsobovať sa neustále prebiehajúcim zmenám stále pretrváva.

Hlavným spoločným znakom cicavcov je kojenie mláďat. Odlišností nájdeme veľa. Vyplývajú zo spomínaných adaptácií – prispôsobovaniu sa spôsobu života a prostrediu, v ktorom žijú. Niektoré nájdeme na súši, iné vo vode, niektoré majú veľké rozmery, iné sú úplne drobné. Cicavce sú stavovce vyskytujúce sa takmer všade na našej planéte Zem. Napriek tomu, že už je objavených viac ako 5 400 druhov, vedci neustále objavujú nové, doteraz nepoznané druhy.

Zahrajte sa aj vy na objaviteľov, ktorí objavili nové živočíchy na Zemi. Vašou úlohou je zaznamenať všetky zistené údaje a podrobne opísať nového cicavca. Jeho vzhľad, podmienky na život, potrava, aj jeho názov je na vás. Zapojte svoju fantáziu, využite poznatky a ponorte sa do sveta vedcov, ktorí neustále skúmajú našu planétu. Pomôckou vám bude záznamová karta, ktorú si sami vytvoríte pomocou krátkeho návodu.

Budete potrebovať: papier, pero, ceruzku, pravítko a pastelky

Postup:

 1. Vytvorte si podľa vlastnej fantázie záznamovú kartu, do ktorej si budete svoje poznatky zapisovať. Ako prvé uveďte názov živočícha, ktorého ste práve objavili.
 2. Napíšte, či je vajcorodý alebo živorodý (či sa liahne z vajíčka alebo sa rodí živé mláďa).
 3. Charakteristika cicavca:
  • opíšte základné znaky cicavca (veľkosť, hmotnosť, dĺžka/výška, rozpätie krídel a pod.),
  • kostra – ako vyzerajú predné a zadné končatiny, hlava i celé telo,
  • svaly na tele a ich prispôsobenie na pohyb,
  • koža – prispôsobenie povrchu tela prostrediu, farba, ochrana pred nepriaznivými podmienkami, spôsob ochrany pred predátorom, maskovanie atď,
  • tráviaca sústava – druh potravy a spôsob, ako ju konzumujú (bylinožravec, mäsožravec, všežravec alebo možno aj plastožravec, odpadkožravec a pod.),
  • dýchacia sústava – ako si prispôsobili dýchanie a čo vlastne dýchajú,
  • obehová sústava –  ako pracuje srdce a obeh krvi v tele, čo rozvádza krv v tele,
  • vylučovacia sústava – ako spracuje potravu a ako vylučuje z tela nepotrebné látky,
  • nervová sústava – rozvoj mozgu, spôsob rozmýšľania, ovládanie končatín a pod.,
  • rozmnožovanie – spôsob, ako sa rodia alebo liahnu noví potomkovia,
  • zmysly – aké základné zmysly má, koľko ich má a na čo mu slúžia.
 1. Opíšte jeho prirodzené prostredie výskytu – ako sa prispôsobil svojmu životnému prostrediu (súš, voda, vzduch, smetisko a pod.), ako žije cez deň a v noci, či žije sám alebo v skupine, prispôsobenie sa klimatickej zmene a súčasným podmienkam na Zemi atď.
 2. Miesto a spôsob objavenia – napíšte, kde sa vám podarilo objaviť tento nový druh (miesto výskytu – kontinent, oceán, more atď., pri akej príležitosti ste ho objavili).
 3. Zakreslite do záznamovej karty základnú kresbu vášho novoobjaveného cicavca s prirodzeným prostredím, v ktorom žije (použite aj farebné pastelky).
 4. Na záver nezabudnite zapísať meno objaviteľa.

mima dobiasova _ srompsik

foto: pixabay

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie