Slovinsko

Štvrtý najmenší člen Európskej únie kraľuje vďaka úchvatným regiónom prvým priečkam. Ľahká dostupnosť k prírode krajiny je zárukou, že deň začnete horskou túrou, po skvelom obede si doprajete krásy vidieckeho turizmu a pred večerou sa okúpete v mori. Deň môžete ukončiť v jednom zo špičkových termálnych centier.

Slovinsko ako samostatný štát je o dva roky staršie ako Slovensko. S celkovou rozlohou 20 273 km² je len o 4 000 km² väčšie ako stredné Slovensko. Celkový počet obyvateľov je zhruba 2 milióny, v hlavnom meste Ľubľana žije 278 000 obyvateľov. Druhé najväčšie mesto so 115 000 obyvateľmi je Maribor vzdialený od Bratislavy len 3 hodiny cesty autom. Maribor sa pýši aj zápisom v Guinnessovej knihe rekordov vďaka 400-ročnej vínnej réve obopínajúcej múry starého meštiackeho domu. Je to najstaršia vínna réva na svete, ktorá rodí nepretržite a dáva 40 – 55 kilogramov hrozna ročne.

Niekoľko desiatok kilometrov južne od Ľubľany sa nachádza jedna z najnavštevovanejších jaskýň v Európe, Postojna, vzdialená od Bratislavy asi 500 km. Je jedinečná svojou úctyhodnou dĺžkou 21 km a dvojkoľajovou železnicou postavenou v roku 1872. Hoci má vláčik len obmedzenú trasu a zvyšok jaskyne si musíte prejsť peši, je to nezabudnuteľný zážitok. Pre verejnosť je sprístupnených neuveriteľných 5 kilometrov chodieb. Dokonca v nej žije tvor pripomínajúci malého draka – jaskyniar vodný (Proteus anguinus) žijúci iba na tomto mieste a ďalších 150 druhov zvierat. Prvý návštevník do nej vkročil v roku 1819, takže o chvíľku bude jaskyňa oslavovať nádherné výročie.

Na severozápade krajiny sú Julské alpy s najvyšším vrchom Triglav, vysokým 2864 m. Triglavský národný park s rozlohou 880 km² je najväčším národným parkom v Alpách a jedným z najstarších národných parkov v Európe. Rieka Soča pramení v národnom parku Julských Álp pod Triglavom. Je jednou z najkrajších a vodácky najatraktívnejších alpských riek a je známa aj vďaka raftingu.

Na úpätí Julských álp sa nachádza mesto Bled, ktoré so svojím legendárnym ostrovom v strede jazera a hradom nad jazerom patrí k najkrajším miestam Slovinska. Jazero vzniklo pred 14-tisíc rokmi pri ústupe ľadovca. Má dĺžku 2,1 km a šírku 1,4 km, jeho hĺbka je 30 m. Na ostrove sa nachádza Kostol Nanebovzatia Panny Márie s kostolnou vežou vysokou 52 metrov, v ktorom v minulosti žilo niekoľko mníchov absolútne izolovaných od svojho okolia. Kostol bol postavený približne v 17. storočí. Na ostrov sa dostanete organizovanou plavbou alebo pomocou prenajatého vlastného člna. Na 100 metrov dlhom útese nad jazerom sa týči Bledský hrad, ktorý podľa písomných prameňov patrí k najstarším v Slovinsku.

Cestou z Bledu smerom k moru narazíte na ďalšiu ikonu Slovinska, hrad Predjama. Nachádza sa pod skalným previsom a skladá sa z dvoch častí. Vonkajšia časť hradu je pred jaskyňou dlhou 700 metrov, vnútorná časť je ukrytá v útrobách jaskyne, do ktorej sa dostanete počas prehliadky.

Slovinsku patrí len necelých 50 kilometrov jadranského pobrežia, na ktorom leží známe mestečko Portorož s obľúbenými mestskými plážami. Osobitosťou a najsilnejším turistickým tromfom Slovinska sú termálne pramene, pri ktorých vzniklo až 15 verifikovaných kúpeľov a ešte viac termálnych wellness centier.

Denis-Blaho

foto: pixabay, flickr

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie