Stohovateľný

vermikompostér

TRIZ princíp č. 7 – Matrioška v praxi
Vermikompostovanie je spôsob rozkladu prírodného odpadu na použiteľnú hmotu (kompost) s využitím dážďoviek. Pre takéto kompostovanie nie je potrebný veľký priestor či záhrada, vermikompostér sa zmestí aj na balkón či na chodbu. Vďaka nemu si môžete z vlastného bioodpadu vytvoriť najkvalitnejšie organické hnojivo. A vôbec sa nemusíte obávať zápachu.

Budete potrebovať:

 • 3 nepriesvitné stohovateľné škatule a 1 vrchnák (plastové alebo drevené),
 • vŕtačku s vrtákom veľkosti 6,
 • orezávací nožík,
 • papier (kartón),
 • podstielku (hlina, staré lístie, tráva, slama, navlhčený a natrhaný novinový papier),
 • dážďovky (Najčastejšie sa používajú tzv. kalifornské dážďovky. Možno ich zakúpiť v špecializovaných obchodoch, dajú sa získať aj od iného chovateľa. Na rozdiel od našej dážďovky hnojnej sú pažravejšie a rýchlejšie sa rozmnožujú, sú však citlivejšie na nižšie teploty).

Postup:

 1. Zoberte si dve škatule (neskôr to bude stredná a horná) a na ich dno spravte niekoľko dier na odvod prebytočnej vlahy (naspodku strednej a hornej škatule) a prevzdušňovacie otvory – hore (po dlhších stranách) hneď pod lemom nádoby (aby sa neprekryli pri stohovaní). Do spodnej škatule nevŕtajte. Tá bude slúžiť na zachytávanie prebytočnej vlhkosti. Táto voda, nazývaná dážďovkový čaj, je tiež veľmi dobrým hnojivom.
 2. Škatule dôkladne očistite od vyvŕtaných kúskov plastu orezávacím nožíkom.
 3. Do spodnej (nederavej) škatule dajte strednú (s dierami). Na jej spodok je vhodné dať aspoň kancelársky papier, aby dážďovky neprepadli do spodnej nádoby. Na to je dobré dať podstielku, aby sa mali dážďovky kam zavŕtať (majú rady tmu).
 4. Následne pridáte horné poschodie a vrchnák.
 5. Na začiatku postupne plníte bioodpadom len strednú nádobu s dážďovkami. Po jej naplnení plníte tretiu (hornú) nádobu. Dážďovky samy prelezú cez diery do tretieho poschodia.
 6. Medzitým (cca po 2-3 mesiacoch) dážďovky v druhej (strednej) nádobe vytvoria kompost, ktorý použijete a presuniete druhú (vyprázdnenú) nádobu na vrch. Tretia nádoba je teda teraz v strede a plníte tú, ktorá je navrchu (pôvodne druhá). Tento cyklus opakujete.
 7. A máte hotový vermikompostér. Vďaka nemu si môžete z bioodpadu vytvoriť najkvalitnejšie organické hnojivo. Vodu zo spodnej škatule po zriedení môžete použiť na hnojenie.

Ak sa naozaj rozhodnete založiť si vermikompost, naštudujte si najprv na internete potrebné informácie (starostlivosť o dážďovky, vhodný/nevhodný bioodpad a pod).

Pri správnej starostlivosti vermikompost nezapácha. Nemal by byť blatovitý, ale ani príliš suchý (vtedy je potrebné ho navlhčiť). Okrem vlhkosti je potrebné ustrážiť aj teplotu a množstvo pridávaného bioodpadu. Raz za týždeň je vhodné vermikompost jemne prehrabnúť, aby sa prevzdušnil a zároveň tým skontrolujete aj dážďovky.

Zdroj: http://udrzatelne.sk

foto: flickr

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie