Zvýrazňovač

Pri študovaní veľkého množstva informácií nám niekedy pomáha, keď si dôležité časti textu označíme – podčiarkneme alebo farebne zvýrazníme. Vďaka rôznym farbám si vieme text rozdeliť podľa vlastných potrieb. A nato slúži zvýrazňovač.

Zvýrazňovač je typ pera s plsteným hrotom a atramentom, ktorý je vyrobený na báze vody. Pri výrobe atramentu sa používa farba, ktorá je priehľadná a ktorá text iba zvýrazňuje a neprekrýva ho. V roku 1962 vytvoril japonský vynálezca Yukio Horie prvé pero s plsteným hrotom, ktoré používalo atrament vyrobený na báze vody. Nebolo určené na zvýrazňovanie textu, ale inšpirovalo Dr. Franka Honna z Massachusetts, ktorý v roku 1963 prišiel s farebným zvýrazňovačom na text.

Princíp fungovania zvýrazňovača je založený na kapilárnom pôsobení tekutín. Kapilarita (alebo vzlínanie) je pohyb vody tenučkými trubičkami proti smeru gravitácie. Keď pri písaní priložíte zvýrazňovač na povrch papiera, atrament preniká vďaka tejto sile cez hrot zvýrazňovača a označí časť textu. Dalo by sa povedať, že papier vytiahne atrament so zvýrazňovača. Atrament zvýrazňovačov založený na báze vody a nie alkoholu pomáha zabrániť tomu, aby farba prenikla cez papier a poškodila tak ďalšie hárky textu.

V roku 1978 ďalší vedec – Dr. Dennison – predstavil veľkú inováciu v označovaní textu: fluorescenčné farby. Vďaka nim dosahuje atrament mimoriadnu farebnosť prostredníctvom absorpcie UV žiarenia a jeho opätovným vyžarovaním do viditeľného spektra. Medzi najpoužívanejšie farby aj v dnešnej dobe patrí žltá a ružová, ale používa sa aj zelená, oranžová, červená, fialová a modrá. Žltá je najobľúbenejšia aj preto, že pri kopírovaní textu zvýrazneného žltou farbou nie je žltá na kópii viditeľná.

Zvýrazňovače sa však vyvíjali a vyvíjajú aj naďalej. Na začiatku 80-tych rokov sa na výrobu hrotu zvýrazňovača začali využívať namiesto plstených vlákien polyetylénové perličky. Takýto hrot vydáva pri pohybe po papieri menej zvuku. Ľudia, ktorí uprednostňovali perá, spočiatku zvýrazňovače odmietali. Z tohto dôvodu výrobcovia začali predávať zvýrazňovač a pero v jednom (jeden koniec slúžil ako pero, druhý ako zvýrazňovač. Aby sme nemuseli mať viac samostatných zvýrazňovačov rôznych farieb, existujú aj rôzne kombinované zvýrazňovače, vložené do jedného puzdra či zvýrazňovače s vymeniteľnými farbami.

Monika-Pjechova

foto: pixabay, pxhere

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie