Čo je prales

Keď sa povie prales, väčšina ľudí si predstaví hustý, vlhký a oparom zahalený prales v rovníkovej Afrike, kde sa v korunách stromov naháňajú opice spolu s Tarzanom. Preto pri vyslovení slovného spojenia „pralesy a Slovensko“ vyvoláme úsmev na tvári mnohých ľudí.

Skutočnosť je však taká, že pralesy máme aj na Slovensku. Pralesy sú domovom mnohých vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ktoré voľne a nerušenie rastú a žijú bez zásahu človeka. Slovenské pralesy sú jedinečné svojím bohatým druhovým zložením, pretože sa nachádzajú v zaujímavom prostredí Karpatského oblúka. Podnebie Karpát vytvára špecifické podmienky pre vznik pralesov, aké nikde inde nenájdeme.

Prales netvoria len stromy, ale aj všetky organizmy, ktoré v ňom žijú a ktoré sú vzájomne spojené mnohými väzbami. Aby sme les mohli označiť za prales, musí spĺňať niekoľko podmienok: nesmú sa v ňom nachádzať žiadne prejavy ľudskej činnosti, dreviny sú zastúpené prirodzenými druhmi, odumreté drevo zostáva na miestach, kde spadlo a kde môžeme vidieť aj dreviny rôzneho veku, vzrastu a veľkosti.

Môžeme povedať, že prales je živý a neustále sa meniaci organizmus. Jeho vývoj sa nikdy nekončí, ale zároveň nie je v ňom nič stále. Skôr naopak, jeho neoddeliteľnou súčasťou sú zmeny, ktoré v našich podmienkach riadi napríklad vietor či podkôrny hmyz. Zdravý prales sa prirodzene obnovuje, staré jedince odumierajú a uvoľňujú priestor pre mladé.

K pralesom na Slovensku sa viažu aj rôzne mýty a povery o lesných bytostiach, ktoré v nich žili a zabezpečovali jeho  „ochranu“. V súčasnosti však ľudia vnímajú prales už inak, čo môže vyvolávať oprávnené obavy. Mnohé ľudské zásahy sú také nerozumné a devastačné, že o pár rokov bude existencia pralesov na Slovensku len mýtom či legendou.

Do roku 2014 bolo na Slovensku identifikovaných 123 lokalít pralesov (nad 20 ha) a 138 lokalít pralesových zvyškov (5-20 ha), ktoré však v porovnaní s lesmi tvoria len 0,49 % ich rozlohy. Na tejto stránke si môžete pozrieť výber fotografií pôvodných bukových pralesov, vďaka ktorým máme o jeden zápis v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO viac.

Všetci priaznivci a priatelia pralesov Slovenska sa môžu tešiť aj z mobilnej aplikácie, ktorá umožňuje virtuálnu prehliadku slovenských pralesov a ich zvyškov. Stačí pár pohybov myšou, aby ste preleteli ponad Slovensko a zistili, kde sa nachádzajú najzachovalejšie a najcennejšie kúsky slovenských lesov.


„Milujem putovanie časom. Rád snívam.“

V článku sa spomína, že rozloha pralesov tvorí 0,49 % z rozlohy lesov. Aká je rozloha našich lesov, keď pralesy zaberajú 10 583 ha?

  1. Rozloha lesov je 2,174 milióna ha.
  2. Rozloha lesov 2 174 ha.
Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie