Cyprus

Ostrov Cyprus, nazývaný aj Afroditin ostrov alebo Ostrov lásky, je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Zaberá rozlohu 9 251 kilometrov štvorcových, čo je o niečo menej ako Banskobystrický kraj. Štát Cyprus je o 33 rokov (1960) starší ako Slovenská republika, nezávislosť oslavuje prvého októbra.

Ostrov tvorí Cyperská republika a Severocyperská turecká republika, ktorá vznikla odtrhnutím severnej časti ostrova, avšak nie je medzinárodne uznaná. Južná, grécka časť ostrova, je rozdelená na 5 eparchií: Larnaka, Lemesos, Pafos, Ammochostoch a Nikózia. Hlavné mesto Nikózia má 334 tisíc obyvateľov. Samotný ostrov je teda odrazom dvoch odlišných kultúr cyperských Grékov a cyperských Turkov.

Pred 90 miliónmi rokov bol ostrov súčasťou hlbokomorského dna praoceánu Tethys, podobne ako aj náš Sandberg, paleontologická lokalita v Bratislave na území mestskej časti Devínska Nová Ves. V strede ostrova sa rozprestiera nížina Mesaoria (tzv. Medzihorie), ktorá od seba oddeľuje dve hlavné pohoria ostrova – Troodos a Keryneiu. Najvyšší vrch ostrova je Olympos (1 953 m. n. m.) v pohorí Troodos, ktorý je len o 71 metrov nižší ako Chopok (tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier).

Pätinu ostrova pokrýva zmiešaný les. Cyperskú flóru tvorí 1 800 miestnych druhov, poddruhov a odrôd a z toho je 140 endemitov. Žije tu 7 druhov suchozemských cicavcov, z ktorých je najväčší cyperský muflón, 26 druhov obojživelníkov a plazov, 365 druhov vtákov, 197 druhov rýb a rozmanité druhy hmyzu.

Búrlivá minulosť Cypru zanechala mnoho príťažlivých historických a kultúrnych pamiatok. Možno tu obdivovať neolitické obydlia, hrobky z doby bronzovej podobné naším slovenským, ale aj klasické, helénske a rímske pamiatky, byzantské a latinské kostoly, benátske a lusignanské pevnosti alebo hrady a mešity.

Hlavným dovolenkovým lákadlom Cypru je priaznivé počasie (až 340 slnečných dní v roku), pláže s jemným pieskom a nádherné čisté more. Nachádza sa tu aj množstvo výborných reštaurácií, klubov a miestnych krčmičiek. Turistickej ponuke dominujú kúpele, golf, vodné športy, pešia turistika a cykloturistika, jazda na koni, potápanie, plachtenie a veľká ponuka rôznych poznávacích výletov.

Denis Blaho

foto: wikimedia

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie