Dobroty

pre šikovných

Najmenší z medveďov, medveď malajský, sa šplhá po kmeni stromov s neobyčajnou ľahkosťou. Vysoko na strome je totiž včelie hniezdo. Jeho nehynúca slabosť po mede ho ženie k objavenému hniezdu. Vôbec mu neprekáža, že spolu so sladkým medom prehĺta aj žihadlá rozzúrených včiel.

Zvieratá dažďového pralesa využívajú všetky možné potravové zdroje, ktoré prales ponúka. Nevadí im ani to, že o potravu musia často bojovať. Zjesť sa dá doslova všetko, stačí sa len rozhliadnuť. Tak napríklad na zemi je mravenisko alebo termitisko, ktoré sú bohatým zdrojom potravy. Pre mravenčiarov je to hotový supermarket, kde nájdu svoje obľúbené vajíčka, larvy a mravčie robotnice.

Blízko mraveniska leží spadnutý kmeň stromu. V jeho dreve sú hlboko zavŕtané larvy chrobákov, ktoré si pochutnávajú na drevenej hmote netušiac, že aj oni sa už možno o chvíľu stanú šťavnatou a výživnou potravou pre vtáky živiace sa podkôrnym hmyzom.

Na kmeni rastúceho stromu je dutina, v ktorej sa nachádza vtáčie hniezdo. Zbadala ho kutraňa madagaskarská a už sa chystá na hostinu. Dosiahne až hlboko do kmeňa stromu, takže žiadne z mláďat nie je v bezpečí.

Na konároch stromov rozkvitli kvety plné nektáru. Od tejto energetickej bomby sú závislé kolibríky. Aby sa dosýta najedli, musia denne vypiť osemkrát viac nektáru, než sami vážia. V noci ich úlohu preberajú motýle, ktoré dosahujú skoro rovnaké rozmery ako kolibríky či netopiere.

Potom, čo kvety odkvitli a plody dozreli, na hostinu prídu netopiere či lemury. V plodoch sa zároveň ukrývajú semená, ktoré znamenajú budúcnosť pralesa. Niektoré síce zožerú zvieratá, ale pár sa ich isto zakorení. A ak semená padnú do rieky, pochutia si na nich pirane i keď väčšinou radšej požierajú iné ryby.

Bohatý život riečnych tokov pralesa priťahuje aj mnohé vodné dravce a bujná vegetácia zas bylinožravcov. V kríkoch sa pohybujú malí kopytníci – anoa alebo kančil, ktorí milujú trávnaté porasty. Vďaka malým rozmerom sa môžu predierať húštinami, ktoré im zároveň poskytujú úkryt pred mäsožravcami.

Bohatý život pralesa poskytuje potravu pre všetkých šikovných obyvateľov. Či je to sladká pochúťka, zelená tráva, rozkladajúce sa drevo alebo neopatrný bylinožravec. Zdroj energie a živín je všade navôkol. Stačí sa len rozhliadnuť.

Vedeli ste, že:
Niektoré plazy sa živia nektárom. Napríklad gekóny si dopĺňajú hmyziu diétu cukrom z kvetov. Pre veľké druhy leguánov, ktoré žerú celé kvety, sa nektár stáva doplnkovým zdrojom potravy.

Biológovia na jednom stále zelenom tropickom strome s názvom cekropia napočítali 76 druhov vtákov, 12 druhov netopierov a 8 druhov opíc.

stanka blahova _ hrusov
„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

Ktoré tvrdenie vyplýva z textu?

  1. Padnuté mŕtve drevo pralesa môže pre živočíchy slúžiť ako miesto úkrytu, odpočívadlo, miesto pre hniezdo a ako prostredie, v rámci ktorého si vyhľadávajú potravu.
  2. Najväčším zdrojom energie pre živočíchy pralesa je sladký nektár kvetov.

foto: wikimedia.org

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie