Ľudia a prales

Ľudia sú súčasťou ekosystému dažďového pralesa už po tisícky rokov. Dnes však domorodé kultúry miznú spolu so samotným pralesom.

So stratou tradície, založenej na hlbokej znalosti pralesa a jeho zdrojov, strácame zároveň aj neoceniteľnú zásobu starostlivo zhromažďovaných informácií, ktoré boli súčasťou zvykov pralesných obyvateľov. Až príliš neskoro sme pochopili obrovský význam znalostí domorodcov. Len malý zlomok ich vedomostí je základom našich znalostí napríklad pri dôležitých liekoch pochádzajúcich z rastlín.

Amazonskí indiáni kmeňa Yanomami sú lovci. Obhospodarujú však aj malé pozemky vo vnútri pralesa. Pestujú na nich pralesné plodiny a rozmanitosť ich záhonov prispieva k udržaniu prirodzenej rovnováhy pralesa. Yanomamiovia nechávajú svoje pozemky zarásť, takže v priebehu desiatich rokov sú na nerozoznanie od okolitej vegetácie. Stále však rodia ovocie a ďalšie plodiny.

Penanovia z Bornea a kamerunskí Pygmajovia Baka sú nomádi. Cestujú pralesom, získavajú z neho potravu, lieky a ďalší materiál, avšak s jeho zdrojmi nakladajú šetrne. Pri pravidelnom sťahovaní svojich táborov si berú len to, čo potrebujú, bez toho, aby pralesu nejako ublížili. Ich zvyky a obyčaje vznikli preto, aby zaistili prežitie pralesa i ľudí. Penanovia napríklad váhajú, keď majú vyťať strom, lebo vedia, že poskytuje potravu divokým prasatám a ďalším zvieratám, ktoré sami lovia.

Moderní ľudia žijúci mimo pralesa vidia v jeho pestrosti len cestu k rýchlemu zbohatnutiu. Klčujú jeho zdravé stromy, aby získali drevo na stavbu domov či výrobu nábytku. Na prázdnych miestach budujú cesty a zakladajú palmové plantáže. A tak pralesy ustupujú a naše zelené pľúca Zeme sa zmenšujú. Dokedy to prales s nami ľuďmi vydrží?

Vedeli ste, že:
Tropický dažďový prales je najväčšou suchozemskou prírodnou „továrňou“ na kyslík. Tvorí sa v ňom voda a svetová oblačnosť, ktorá je dôležitá pre udržanie stabilných klimatických podmienok. Žije v nich a rastie viac než 50 % všetkého živého a zeleného na Zemi. Je to nenahraditeľný ekosystém.

stanka blahova _ hrusov
„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

Ktoré tvrdenie vyplýva z článku?

  1. Dopyt po tropickom dreve, nadmerná spotreba papiera, obchod s palmovým olejom, či svetový obchod s divokými druhmi zvierat – to všetko vplýva na devastáciu pralesov.
  2. Zakladanie palmových plantáží na miestach vyklčovaného pralesa je prospešnou činnosťou, prinášajúcou prácu domorodému obyvateľstvu.

foto: flickr.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie