Najväčší poklad

Zeme

Viete, že najväčší poklad našej Zeme sa nachádza medzi obratníkmi Raka a Kozorožca, v oblastiach, kde za rok spadne 400 – 1 000 cm vody a teplota dosahuje 20 – 30 stupňov Celzia? Je to ekosystém, ktorého vek sa odhaduje na milión rokov. Ideálne podmienky tohto ekosystému vytvorili úžasnú pestrosť rastlín a živočíchov. Uhádli ste, o čom je reč?

Áno, je to dažďový prales, vyživovaný tropickým slnkom, teplom a vlhkom a tvoriaci vysoký, vždy zelený a neustále kvitnúci bohatý porast. Žije v ňom nespočítateľné množstvo druhov rastlín a zvierat, niektoré z nich mimoriadne vzácne.

Pojem „dažďový prales“ je často spájaný s pralesmi nížin a nevysokých hôr. Tieto lesy sú síce najbohatšie, ale sú len malou variáciou dažďového pralesa. Napríklad horské pralesy sa vytvárajú na chladných svahoch hôr, na vrcholkoch hôr zase vznikajú pralesy, ktoré neustále obklopuje hmla. Voda, neoddeliteľná súčasť džungle, močiarov, brehov riek a pravidelne zaplavovaných území, umožňuje vznik typických dažďových pralesov. Aj z tohto dôvodu sa pralesy vyskytujú vo vlhkých oblastiach subtropického a mierneho pásma.

Tropické dažďové pralesy sú biologicky najproduktívnejšie ekosystémy. Ich bohatstvo a význam je pre život rastlín, živočíchov a človeka nevyčísliteľné. Žije v nich viac než polovica rastlinných a živočíšnych druhov. A je to práve človek, ktorý spôsobuje ich rozsiahle ničenie.

Kedysi pokrývali pralesy 14 % zemského povrchu. Za posledných 70 rokov sa ich rozloha zmenšila na polovicu. Sú ničené rýchlejšie než akékoľvek iné prírodné spoločenstvá. Odhadom sa každý rok zdevastuje 20 miliónov ha pralesa. Pri takejto rýchlosti ničenia pralesov sa môže stať, že nám za pár desiatok rokov zostane už len dažďový prales v neprístupných oblastiach Amazónie a povodia Konga. Tento neoceniteľný zelený pás Zeme je dôležitý pre klímu celej našej planéty. Strata obrovského množstva vody, ktorá v ňom koluje, by mohla ovplyvniť cyklus vyparovania a zrážok, ktorý tvorí počasie na Zemi.

Dažďové pralesy svoje bohatstvo nedávajú okázalo najavo. Až pri bližšom pozorovaní zbadáme, že žiaden strom nie je rovnaký. Motýľ, ktorý preletí prenikajúcim slnkom a zažiari ako nápadná farebná škvrna, je len jedným zástupcom neuveriteľných stoviek druhov, ktoré tu žijú. Práve takéto skryté poklady je potrebné chrániť.

menovka anna labatova _ 300 dpi
„Rada sa učím a zúčastňujem sa vedomostných olympiád. Vo voľnom čase tancujem a venujem sa moderným tancom.“

V koľkých hlavných geografických oblastiach sa nachádzajú pralesy?

  1. V štyroch: oblasť Strednej a Južnej Ameriky,  Západnej Indie, Juhovýchodnej Ázie a strednej Afriky.
  2. V troch: kontinenty Ázia, Afrika a Južná Amerika

foto: wikimedia.org, pixabay.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie