Pestrofarebné

pralesničky

Čím viac je niečo farebné, tým viac nás to láka. Farebné cukríky pôsobia neodolateľne, farebné šaty sú pôsobivé a lákajú pohľady okoloidúcich, farebné doplnky zvýrazňujú štýl i osobnosť. Ak to porovnáme s pralesom, tam to funguje presne naopak. Farba je tu výstražným signálom pre potencionálnych útočníkov.

Najviac používané farby – žltá, červená, čierna, tmavomodrá – fungujú v pralese ako varovanie. Chránia tak živočícha pred zmrzačením alebo zjedením. Takúto výstrahu si každý lovec dobre zapamätá a pri ďalšom hľadaní potravy sa jej radšej vyhne.

Napríklad drobné pralesničky – žabky rodu Dendrobates sa po pralese pohybujú doslova ako králi. Ich pestré sfarbenie (červené alebo azúrové so škvrnami) je znamením neobyčajnej jedovatosti. Koža týchto žiab vylučuje smrteľne jedovatý nervový jed, ktorý je taký účinný, že domorodí lovci si ním potierajú šípy do svojich fúkačiek. Za normálnych okolností žaba jed nevylúči ani vtedy, keď ju jemne chytíte do ruky. Aby domorodci získali jed, bývajú k pralesničkám dosť drastickí.

Jed sa netvorí v pokožke žaby samovoľne. Je výsledkom trávenia potravy – jedovatých mravcov a termitov. Žaby chované v teráriách, bez prístupu k prirodzenej potrave, tak pozvoľne strácajú schopnosť tvorby kožných toxínov, prípadne ich jed je veľmi slabý.

Určenie pohlavia pralesničiek je dosť náročné. Samičky sú síce väčšie, ale iba o pár milimetrov. Samčekovia na rozdiel od samičiek spievajú a tak pri starších jedincoch môžeme na krku pozorovať vyťahaný hrdelný vak. Samci mávajú aj väčšie prísavky na prstoch ako samičky.

V období dažďov, kedy je vysoká vlhkosť, samček nájde tmavé a vlhké miesto a začne lákať samičku rôznymi zvukmi – pískaním, bzučaním, spievaním. Pokiaľ sa samičke miesto zapáči, nakladie do neho 2 až 25 vajíčok, ktoré samček následne oplodní. Starostlivosť o potomstvo si berie na starosť samček. Stráži ich, zvlhčuje, prípadne vyhadzuje nevyvinuté vajíčka. Do dvoch týždňov sa z vajíčok narodia žubrienky, ktoré si samček naloží na chrbát a roznosí do niekoľkých kaluží. Žubrienky totiž neznesú vedľa seba iného súrodenca.

Premena žubrienky na žabku trvá asi 2 mesiace. Najprv sa jej vyvinú zadné nohy, ktoré sú schované pod chvostíkom. O pár týždňov neskôr sa objavia aj predné nožičky, nie je však výnimkou, že najprv jedna a potom druhá. Pár dní sa tak môže zdať, že žabka je postihnutá, pretože má len jednu prednú nožičku. Len čo sa žubrienke vyvinú všetky nohy, chvostík sa začne skracovať. Až napokon žubrienka vylezie z vody ako žabka.


„Bez pobytu v prírode by som nevedel žiť. Tam nachádzam inšpiráciu aj relax.“

Ktoré tvrdenie je presnejšie?

  1. Výrazné žlté, červené a oranžové farby sú pre pralesných obyvateľov znakom výstrahy.
  2. Znakom jedovatosti pralesných živočíchov je čierna a tmavomodrá farba.

foto: wikimedia.org

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie