Pralesná móda

Ach, tá móda. Vzdychla som si, keď som už niekoľko dní premýšľala nad tým, ako spojiť módu s pralesom. Vtom som dostala nápad. Musím sa pochváliť, že bol skvelý, pretože ma prinútil sadnúť si do knižnice a otvoriť niekoľko starých cestopisov a geografiu z roku 1849. Zážitok s týmito knihami si musíte odskúšať na vlastnej koži, ale so zážitkom o móde sa s vami podelím.

Obyvatelia pralesov vždy vzbudzovali veľký záujem cestovateľov dychtiacich po novom poznaní. Stretnutie s nimi bolo prekvapujúce rovnako na obidvoch stranách. Nikto si ale vtedy neuvedomil, nakoľko kultúra domorodcov ovplyvnila módu sveta. Keď som čítala tieto staré knihy, uvedomila som si, že dnes sú v móde prvky, ktorými sa obyvatelia pralesov skrášľovali po celé stáročia. Napríklad perie, vlna z alpaky či módne tetovanie.

Poďme sa najprv pozrieť do pralesov Južnej Ameriky. Ak ste sa chceli páčiť svoje telo ste si ozdobili perím. Veď v pralese poletuje dostatok pestrofarebných vtákov, ktoré občas nejaké to pierko stratia. Čím farebnejšie, tým lepšie. Perie sa dávalo do účesov, využívalo sa pri výrobe čeleniek, ozdobovali sa ním ušné lalôčky, zápästie a ramená. Keď ruku obopínali jemné a ľahučké pestrofarebné pierka, každý sa cítil hneď krajším. Veď čo iné by ste mali mať na sebe, keď v pralese je vlhko a teplo. A ak ste zatúžili po krásnej tkanine, stačilo odtrhnúť dlhé listy agávy a využiť ich ako suknicu. Šikovnejšie ženy listy agávy namočili  na niekoľko dní do vody a medzitým si zostrojili tkáčsky stroj. Vlastne to stroj ani nie. Je to len sústava 5 – 6 tyčí, ktoré ste si držali na stehnách pri sedení a jedna tyč uviazaná okolo stromu, na ktorej boli upevnené vlákna z agávy. Takto ste si mohli vytvoriť pás látky a rozšíriť tak svoj módny pralesný šatník.

Africké krásky pralesa sa pýšia nádhernými účesmi a zaujímavým tetovaním. Vlasy si zapletajú a vyčesávajú do komplikovaných účesov, ktoré si upevňujú ihlicami z vtáčích kostí. Ak je príliš horúco, tak si vlasy natierajú červenou hlinou, ktorá im účes spevňuje a chráni pred horúčavou. Svoje telo si zahaľujú jediným módnym doplnkom, ktorý im vydrží celé roky, a ktorý nikdy nevyzliekajú. Áno, je to tetovanie, ktoré okrem ozdobnej pralesnej módy poskytuje aj informácie rôzneho druhu. Napríklad ku ktorému kmeňu jeho nositeľ patrí, aké ma postavenie, aké osudové okamžiky v živote zažil, ale aj to, aké ochorenia ho trápia. Tak napríklad čiarky a krížiky vytetované na tele znamenali, že ich nositeľ trpel bolesťami.

Zvláštnym spôsobom skrášľovania tiel afrických domorodcov bolo okrasné zjazvovanie, dnes nazývané skarifikácia. Ide o rituál, pri ktorom sa koža zjazvuje. Jazvy vytvárajú rôzne obrazce, motívy alebo línie, ktoré odzrkadľujú, že ich nositeľ dosiahol dospelosť. Mnohé kmene si zjazvovanie vybrali preto, že jazvy sú na tmavej koži lepšie viditeľné ako tetovania.

Ak sa nad tým zamyslíme, tak si povieme, že nič nové. Náušnice alebo náramky z peria vtákov sú v každom obchode s bižutériou, tetovanie a jeho vzor si môžete vybrať v špecializovaných tetovacích salónoch. Ale predstavte si ten údiv prvých cestovateľov a kolonistov, ktorí prvýkrát videli ľudí bez šiat, s tetovaním na tele a ozdobami z peria a kvetov. Stačí, ak si v knižnici prelistujete staré geografické atlasy a kresby cestovateľov.

stanka blahova _ hrusov
„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

foto: pixabay.com, staticflickr.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie