Veľkosť bunky

Pod pojmom „bunka“ si zvyčajne ľudia predstavia niečo veľmi maličké, čo je viditeľné len pod mikroskopom. Človek dokáže rozoznať predmety s rozmermi jednej desatiny milimetra (0,1 mm). Aké veľké sú ľudské bunky?

Červené krvinky, jedny z najmenších buniek v ľudskom tele, majú priemer 8 μm (0,008 mm). Do jedného milimetra sa ich tak zmestí viac ako 100. Kožné bunky sú väčšie, mávajú bežne 30 μm (0,03 mm). Najdlhšie bunky v ľudskom tele sú jednoznačne nervové bunky (neuróny), ktorých výbežky môžu mať dĺžku aj viac ako jeden meter. Sú však príliš tenké, ich hrúbka je asi len 10 μm (0,01 mm).

Bunkou, ktorú je možné vidieť voľným okom, je ľudské vajíčko. Má približne guľový tvar a s priemerom 120 μm (0,12 mm), čo je tesne na hranici viditeľnosti (samozrejme, len za ideálnych podmienok). Oproti spomínanej červenej krvinke je ľudské vajíčko asi také veľké ako veľryba oproti človeku.

V rastlinnej a živočíšnej ríši sa nájdu aj bunky, ktoré sú výrazne väčšie. Napríklad, keď rozoberiete mesiačik pomaranča na slzičky naplnené tekutinou, dostanete jednotlivé rastlinné bunky. Za najobjemnejšiu bunku by sme mohli považovať riasu lazuchu, ktorá môže dosahovať dĺžku až 3 metre. Nervové bunky sépií môžu mať priemer až 1 mm, čo vedcom umožnilo urobiť významné pokroky v skúmaní nervových buniek. Prvenstvo vo váhe drží pštrosie vajce, ktorého hmotnosť je okolo 1,4 – 1,8 kg. Jeho priemerné rozmery sú 15 cm na dĺžku a 12,5 cm na šírku. Má veľmi silnú škrupinu, ktorá je hrubá 2 až 3 mm. Je taká pevná, že na vajce sa môže postaviť dospelý človek bez toho, aby ho poškodil. Je to preto, aby vydržalo váhu matky (viac ako 100 kilogramov) počas sedenia.

Monika Pjechová, Branislav Kolena

foto: cnx.org

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie