Všeobecné zásady

prežitia

Vieš, čo máš robiť a čoho sa vystríhať, ak sa stratíš v neznámom lese? Ako prvé je potrebné zhodnotiť, či ti nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo a to v súvislosti s prostredím, v ktorom si sa stratil, s vybavením, ktoré máš k dispozícií alebo s tvojím aktuálnym zdravotným stavom.

V prípade, že ti hrozí viac nebezpečenstiev naraz, zostav si v mysli rebríček priorít. Napríklad sa blíži búrka a zároveň je niekto vážne zrazený. Ako prvé teda ošetríš zraneného, až potom sa budeš venovať vyhľadávaniu úkrytu. Priority sa od vývinu situácie samozrejme môžu meniť. A čo v prípade, ak je ohrozený niekto iný a ty nemáš reálnu možnosť mu pomôcť? Môže to znieť trochu sebecky, no vždy, keď niekoho zachraňuješ, musíš v prvom rade zvážiť, či je pomoc z tvojej strany reálna a či vážne neohrozíš sám seba. Hrdinská pomoc, ktorá sa skončí fiaskom, nikomu neprospeje.

Ak zhodnotíš, že ti žiadne bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí, dopraj si čas na rozmýšľanie a oddych. Počas oddychu vyprší prvotný šok a panika, adrenalín v krvi klesne, vďaka čomu človek dokáže lepšie zhodnotiť svoje šance a prijať lepšie rozhodnutia. Počas oddychovania sa snaž skontaktovať so svojími blízkymi (mobilom, vysielačkou) a daj im vedieť, kde si a čo sa stalo. Ak v blízkosti nenachádzaš signál, snaž sa nájsť vyvýšené miesto s dobrým výhľadom.

Samozrejme, nikdy nešplhaj na nebezpečné miesta, ako napríklad skaly alebo stromy, z ktorých by ti hrozil pád alebo by si z nich nevedel zliezť. Ideálne miesta sú napríklad otvorené lúky na kopcoch, ktoré sú dobre prístupné aj pre helikoptéru. Rozhliadni sa, či niekde nevidíš prístupovú cestu alebo iný znak ľudského sídla.

Pokiaľ sa ti doteraz nepodarilo skontaktovať s blízkymi alebo so záchranármi, prichádza na rad zásadné rozhodnutie – zostať na mieste alebo putovať. Pri rozhodovaní zvažuj nasledovné:

 • Bude ma niekto hľadať? Vie niekto, kde som a kedy sa mám vrátiť? Kedy môžem čakať pomoc?
 • Som schopný postarať sa sám o seba v lese? Nemám zranenia, ktoré sa môžu zhoršovať? Som pripravený na to, že ak odídem, budem si musieť pomôcť už iba sám?
 • Čo mám k dispozícií? Mám možnosť na seba upozorniť? Mám vhodnú obuv na pochod, batoh na veci, nôž? Mám vodu? Viem založiť oheň?
 • Ako vyzerá okolie? Vidím v diaľke obydlie alebo cestu?

Jedlo z rozhodovania vynechaj. Človek vydrží bez jedla aj 12 dní a to aj pri plnej záťaži (za predpokladu, že má vodu a teplo).

Čo robiť, ak sa rozhodneš zostať na mieste

 • Ak chceš privolať pomoc, snaž sa na seba upozorniť – na viditeľnom mieste vytvor nápis S.O.S, maj na sebe reflexné prvky.
 • Skontroluj zásoby vody – ak jej máš málo, hľadaj zdroj vody.
 • Ak chceš prenocovať, nájdi si miesto na odpočinok ešte za svetla.
 • Postav si ohnisko.
 • Zamestnávaj svoju myseľ aj telo prospešnými činnosťami, inými slovami, stále niečo rob. Ak ostaneš nečinne sedieť a tvoja myseľ stratí pozitívny náboj, tak ťa začne opúšťať nádej a ty to budeš pomaly vzdávať.

Čo robiť, ak sa rozhodneš putovať

 • Na mieste, z ktorého odchádzaš, vytvor nápis S.O.S. a nechaj pri ňom odkaz, v ktorom uvedieš dátum a smer plánovaného pochodu. Svoj smer môžeš naznačiť aj šípkami z kameňov.
 • Zober si so sebou všetko, čo môžeš potrebovať. Mysli dopredu, zváž situáciu a okolie.
 • Ak si na vyvýšenom mieste videl obydlia, cesty či rieku, postupuj smerom k nim. Ak v okolí nebolo nič vidieť, choď dolu kopcom. Nikdy nemeň smer (iba v prípade, že ti cestu preťala prekážka, tú obíď a pokračuj v rovnakom smere). Ak ti cestu pretne rieka, postupuj po prúde rieky.
 • Ak sa raz rozhodneš putovať, nevracaj sa, ale postupuj ďalej, až pokiaľ nenájdeš pomoc.

Nezabudni: o tvojom prežití rozhodujú bežné rozhodnutia. Preto sa snaž mať sústrednú myseľ. Nikdy nestrácaj nádej a nikdy to nevzdávaj.


„Spýtajte sa ma čokolvek a ja vám to vygooglim.“

foto: staticflickr.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie