10 trikov

pre pobyt v prírode

Dnes sa pozrieme na zaujímavé a niekedy aj vtipné rady, ako si pomôcť a ako improvizovať pri pobyte v prírode. Na začiatok chceme upozorniť, že každý pobyt v prírode je spojený s rizikom! Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami a znalosťami pre pobyt či presun a prežitie v prírode, konzultujte svoje zámery s niekým skúsenejším, prípadne sa obráťte na školeného odborníka.

10-trikov1
 
1. Ak potrebujete lacný a dostupný nepremokavý materiál, ktorým by ste si napríklad zatesnili stan odspodu proti vlhkosti a rose, alebo do ktorého si chcete zabaliť váš ruksak, no nemáte čas a priestor bežať kupovať špecializované fólie, dobre poslúži aj starý sprchovací záves. Je ľahký a skladný. Pozor však – je potrebné brať závesy, ktoré sú naozaj nepremokavé. Existuje totiž aj skupina ozdobných sprchových závesov, po ktorých síce voda stečie, no v mokrom prostredí, premoknú.

2. Ak si beriete so sebou jedlo, často sa, hlavne v letných mesiacoch, stretávate s problémom, že netrvanlivé potraviny sa môžu rýchlo pokaziť. Existuje jeden trik, ktorý vám, dokáže predĺžiť životnosť netrvanlivého jedla na výlete. Potrebujete na to obyčajné plastové fľaše, ktoré naplníte vodou, poriadne uzavriete a necháte ich zmraziť v mrazničke (fľaše nikdy neplníme úplne do plna – nechávame malý priestor navrchu fľaše). Po vybratí ich zabaľte spolu s jedlom do termotašky/termoigelitky, ktorú si následne zbalíte do ruksaku. Naše ľadové fľaše s vodou tak budú celý priestor chladiť a potraviny vydržia dlhšie. Možno si poviete, že načo sa unúvať s fľaškami, keď si viete so sebou zobrať chladiace médiá určené do cestovných chladničiek. Odpoveď je jednoduchá. Potom, ako sa fľaše s ľadom roztopia a jedlo sa zje, môžeme túto vodu použiť na hygienu. Tým sa odľahčíte a zároveň ste využili hmotnosť, ktorú ste niesli so sebou. Chladiace médiá po rozmrazení, naproti tomu svoju úlohu strácajú a vy ste tak nútení so sebou vláčiť nepotrebnú hmotnosť po zvyšok pobytu v prírode. Pamätajte, že každé kilo navyše pri niekoľkodňovom a mnohokilometrovom pochode je naozaj cítiť.

3. Fľaša s vodou vám poslúži aj ako šikovné svietidlo, rozptyľujúce svetlo z vašej čelovky či inej baterky. Ak potrebujete osvetliť väčší priestor a zároveň nepotrebujete silný a do ďaleka siahajúci lúč – ako napríklad vo vnútri stanu, kde by vás mohol zbytočne oslepovať, stačí keď lúč baterky položíte tesne pred fľašu s vodou. Tá svetlo príjemne rozptýli.
 
10-trikov2

4. Večerný odpočinok sa môže zmeniť na boj s doternými mravcami. Ak okolo svojho stanu urobíte kruh z ovsenej krupice, výrazne znížite šancu, že sa k vám v noci tento, síce užitočný, no v stane určite neželaný živočích dostane.

5. Keď si opekáte na ohni často sa stane, že mäso sa vám pripáli, až zuholnatie, čo nie je vôbec zdravé k jedeniu. Ak si však váš špekáčik najskôr obalíte do kapustného listu (ktorý po opekaní vyhodíte), šancu na jeho spálenie výrazne znížite.

6. Ak si chcete so sebou zobrať koreničky alebo iné drobnosti, no neviete ako ich efektívne pobaliť a prenášať, skvele na to poslúžia obaly z tic tacov. Sú skladné, priehľadné – ľahko vidíte čo v nich je.

7. Ak máte dostatok priestoru, namiesto klasickej karimatky si so sebou zoberte penové detské puzzle. Sú hrubšie a vytvoria vám lepšie pohodlie na spanie pod spacák. Ak si ich viete zobrať dostatočné množstvo, v stane si tak viete vytvoriť celú podlahu.

10-trikov3

8. Keď sa balíte a nemáte veľa priestoru v ruksaku, veľa menších vecí, ako napríklad tričká či spodnú bielizeň viete zbaliť do ponožiek. Týmto spôsobom ušetríte mnoho priestoru.

9. Ak si chcete cestou urobiť vajíčka, no bojíte sa si so sebou zobrať celé vajcia, pre riziko ich rozbitia, vhodný spôsob je vajíčka rozbiť doma a ich obsah vyliať do plastovej fľaše. Takúto zmes môžete ľahko prenášať. Nezabudnite ju však držať v chlade, nakoľko sa vie pokaziť.

10. Ak sa bojíte, že vám premokne obuv, nezabudnite si ju pred odchodom poriadne natrieť včelím voskom. Za pár eur sa dá dostať vo väčšine obuvníctiev.
 
10-trikov4

martin weber _ buldog

“Spýtajte sa ma čokolvek a ja vám to vygooglim.”
foto: pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie