Fínsko

Fínsko bolo od stredoveku až do roku 1809 súčasťou Švédskeho kráľovstva (takmer 700 rokov). Počas tohto obdobia bola úradným jazykom švédčina, pričom fínštinu používali len obyčajní ľudia. Potom, ako Fínsko dobila armáda ruského cára Alexandra I., stalo sa z neho veľkovojvodstvo podliehajúce cárskemu Rusku. V úradnom styku sa začala presadzovať fínština, čo malo napomôcť k pretrhaniu väzieb so Švédskom. Krátko po revolúcii v Rusku vyhlásilo Fínsko v roku 1917 samostatnosť.

Finsko1

Počtom obyvateľov je Fínsko podobné Slovensku (5,5 milióna obyvateľov), rozlohou je však skoro 7 krát väčšie. To z Fínska robí najmenej zaľudnenú krajinu Európskej únie. Územie Fínska je prevažne rovinaté s nízkymi kopcami. Najvyšším bodom je Haltitunturi s výškou 1 328 m nad morom. Až štvrtina územia Fínska sa nachádza za polárnym kruhom, čo znamená, že v lete tu slnko nezapadá 73 dní a v zime nevyjde 51 dní. Hlavným mestom Fínska sú Helsinki, ktoré sú rozlohou o polovicu menšie ako Bratislava.

Finsko2

Vo Fínsku sa nachádza viac ako 187 000 jazier a jeho súčasťou je aj takmer 180 000 ostrovov. Preto tento štát získal prezývku krajina tisícich jazier a ostrovov. Najväčším jazerom, ktoré býva od decembra do mája zamrznuté, je Saimaa. Toto jazero je zároveň piatym najväčším jazerom v Európe. Endemitom žijúcim v tomto jazere je tuleň obojkový saimaanský.

Zaujímavosti o Fínsku:

  • Výška dopravných pokút za porušenie predpisov sa odvíja od ročného príjmu.
  • Vo Fínsku sa nachádza viac sáun ako automobilov.
  • V počte heavy metalových kapiel je Fínsko na prvom mieste (v prepočte na 1 obyvateľa).
  • Fíni sú najväčšími konzumentmi kávy na svete, ročne vypijú priemerne 12 kg kávy na osobu.
  • Rozsiahle severské lesy zaberajú asi 69 % územia krajiny.

Finsko3

Denis-Blaho

 
foto: staticflickr.com, freegreatpicture.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie