Fotokoláž

TRIZ princíp č. 5: Spájanie v praxi
Asi každý má svoje obľúbené fotky, či už vlastné, s rodinou alebo s kamarátmi. Občas je ťažké vybrať tú „naj“, ktorú by ste si radi zarámovali. Na druhej strane mať na stene desiatky fotorámikov nemusí byť to pravé. V januári si vďaka princípu Spájania ukážeme návod na jednoduchý obraz z viacerých fotiek – fotokoláž.

Budete potrebovať:

  • fotografie,
  • podkladovú dosku,
  • obojstrannú lepiacu pásku,
  • lepidlo na decoupage, čiže servítkovú techniku (alebo môžete použiť lepidlo Herkules, či iné tekuté lepidlo, zmiešané s trochou vody – pomer asi 3:1),
  • jemný široký štetec (najlepšie penový),
  • háčiky na zavesenie obrazu.

Postup

1. Nakreslite si predlohu. Tento krok je veľmi dôležitý. Aby vaša fotokoláž vyzerala dobre, je potrebné si najskôr všetko dobre rozvrhnúť. Premyslite si, či chcete mať fotky usporiadané rovnomerne alebo náhodne, koľko fotiek chcete mať v jednom rade, koľko stĺpcov, aké vzdialenosti medzi fotkami. Zmerajte veľkosť fotografií a načrtnite všetko najprv na papier. Prípadne si orežte fotografie na rovnakú veľkosť.

2. Skôr ako sa pustíte do orezania fotografií, vyskúšajte si veľkosť orezania na papierikoch nanečisto. Vystrihnite si z obyčajného papiera obdĺžniky vo veľkosti vašich fotografií. Môžete ich rôzne premiestňovať a meniť, až dosiahnete finálne rozvrhnutie.

3. Keď budete vedieť, v akom poradí chcete mať fotografie usporiadané, môžete ich prilepiť na dosku. Použite radšej obojstrannú lepiacu pásku ako lepidlo.

4. Teraz prichádza na rad najnáročnejšia časť úlohy. Potrite všetky fotky lepidlom na decoupage. Nebojte sa, vaše dielo sa nezničí. Lepidlo je síce biele, ale po zaschnutí bude priesvitné. Fotkám okrem ochrany poskytne aj pekný lesk. Na jeho nanášanie môžete použiť špeciálny penový štetec alebo akýkoľvek štetec s jemnými štetinami.

5. Hotové dielo nechajte poriadne zaschnúť (najlepšie cez noc) a pomocou háčikov ho zaveste na stenu.

Zdroj: http://blog.bitsofeverything.com/2011/04/wall-picture-collage.html/3

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie