Okuliare na každú

vzdialenosť

TRIZ princíp č. 5: Spájanie v praxi
Nielen u starších ľudí sa vyskytuje poškodenie zraku, kvôli ktorému musia nosiť okuliare. Niektorí ľudia majú zhoršené videnie do diaľky (sú krátkozrakí), iní do blízka (sú ďalekozrakí). Ale čo v prípade, keď človek zle vidí do diaľky, aj do blízka? Práve preto vznikli okuliare s tzv. bifokálnou šošovkou (fucus = ohnisko, bifokálna = dvojohnisková).

Okuliare-na-kazdu-vzdialenost1

Autorom patentu bifokálnych skiel je s najväčšou pravdepodobnosťou Benjamin Franklin (18. 10.1785 – 5. 11. 1788). Toto meno pravdepodobne poznáš z hodín dejepisu ako spoluautora textu Deklarácie nezávislosti, ktorou bola vyhlásená nezávislosť USA od Veľkej Británie. Tento muž však bol rovnako uznávaným polyhistorom, vedcom a vynálezcom. Okrem iného vynašiel aj bleskozvod.

Bifokálne sklá majú okrem základnej ešte jednu prídavnú šošovku. Jednoohnisková šošovka sa používa pri pozeraní do diaľky a prídavný diel je používaný pri pohľade do blízka. Bifokálne okuliare boli dlho konštruované tak, že sklo v okuliaroch bolo rozdelené na dve šošovky spojené v jednom ráme, pričom spodná časť sa používala na sledovanie objektov umiestnených bližšie a horná časť naopak pre sledovanie vzdialenejších objektov. Ďalším zdokonaľovaním sa postupne tieto okuliare vylepšovali. Prídavný diel môže byť do základnej šošovky vybrúsený alebo zatavený.

Keďže technológie idú stále dopredu, po bifokálnych sklách prišli trifokálne a napokon multifokálne. Tak ako už napovedá slovíčko „multi“, umožňujú videnie na množstvo vzdialeností na rozdiel od bifokálnych alebo trifokálnych skiel, kde to boli dve alebo tri vzdialenosti. Multifokálne okuliarové šošovky sú plne prispôsobené potrebám všedného dňa tak, aby ste okuliare ráno nasadili a večer dali dole. Umožnia vidieť na všetky vzdialenosti bez nutnosti meniť okuliare. Okrem funkčnosti a pohodlia majú ešte jednu veľkú výhodu, a tou je vzhľad. Nie je na nich žiaden predel ani vtavený dielik na čítanie, takže vyzerajú ako bežné jednoohniskové sklá. Multifokálne sklá je taktiež možné urobiť aj ako slnečné alebo športové okuliare.

Možno sa pri konštrukcii či vylepšovaní týchto skiel nechali vedci inšpirovať chrobákom s latinským označením Thermonectus marmoratus. Tento americký potápnik má oči vybavené dvomi rôznymi sietnicami, vďaka ktorým vidí dobre na blízko i na diaľku, akoby mal okuliare s rôznymi šošovkami.

 
Monika-Pjechova
„Rada spoznávam tajomstvá liečivých rastlín. Vždy ma niečim prekvapia.“

foto: pixabay.com, pexels.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie