Staň sa Darwinom!

Jednotlivé druhy rastlín a živočíchov sa v priebehu miliónov rokov postupne vyvíjali a prispôsobovali sa podmienkam prostredia, v ktorom sa vyskytujú. Na ľahšie pochopenie, ako sa jednotlivé druhy vtákov počas svojho vývoja prispôsobili získavaniu potravy, si môžete spraviť jednoduchý experiment.

Stan-sa-darwinom1

Budete potrebovať: nôž a vidličku, slamku, kliešte, pinzetu, špáradlo, cedidlo, 6 pohárov, vodu, vázu s úzkym hrdlom, penové cukríky (marshmallows), ihlu, niť, nelúpané pistácie, špagát, zeminu, gumené medvedíky (či iné malé gumené cukríky), malé konfety, 4 misky, stopky, atlas vtákov, zápisník, pero

Postup:

  1. Pokusy robte vo dvojiciach.  V atlase si vyhľadajte nasledujúce druhy vtákov: myšiak lesný, kolibrík, glezg hrubozobý, slávik červienka, kačica divá, volavka sivá. Prezrite si ich zobáky a opis ich tvaru. Porozmýšľajte, akým spôsobom používa každý vták svoj zobák pri získavaní potravy.
  2. Pripravte si nôž s vidličkou, slamku, kliešte, pinzetu, špáradlo a cedidlo. Tieto nástroje budú predstavovať zobáky vtákov. Budete potrebovať aj šesť pohárov, ktoré budú predstavovať žalúdok vtákov.
  3. Pre prvý pokus si naplňte vázu vodou. Vašim cieľom je zistiť, ktorý „zobák“ je najlepší pri presune vody z misky do vášho „žalúdka“ (pohára). Keď ste pripravení, nechajte svojho kamaráta 30 sekúnd používať každý nástroj ako „zobák“. Výsledky pokusu si zapíšte do zápisníka.
  4. Na druhý pokus potrebujete ihlu a dlhý kus nite. Navlečte niekoľko kúskov marshmallows na niť. Zistite, koľko marshmallows môžete odstrániť z nite a vložiť do „žalúdka“ za 30 sekúnd. Opäť, ako pri prvom pokuse, to vyskúšajte s každým „zobákom“. Čo ste zistili?
  5. Pri treťom pokuse nasypte do misky pistácie. Koľko orieškov zvládnete otvoriť za 30 sekúnd pomocou jednotlivých „zobákov“? Údaje si opäť zapíšte.
  6. Pre štvrtý pokus si naplňte misku zeminou. Odrežte niekoľko kúskov špagátu dlhých 3 cm a zasypte ich pôdou. Počas 30 sekúnd zistite, koľko kúskov bavlnky môžete vykopať – vytiahnuť a umiestniť do žalúdka. Údaje si zapíšte.
  7. Pre piaty pokus naplňte misku vodou a nasypte do nej gumených medvedíkov. Zistiť, koľko medvedíkov zvládnete vytiahnuť a vložiť do žalúdka za 30 sekúnd. Údaje si zapíšte.
  8. Na záverečný pokus opäť naplňte misku vodou a nasypte do nej konfety. Zistite, koľko konfiet vytiahnete a dáte do „žalúdka“ za 30 sekúnd. Údaje si zapíšte.

Stan-sa-darwinom2

Na základe zapísaných výsledkov z jednotlivých experimentov a podľa atlasu vtákov priraďte jednotlivé typy zobákov ku svojim pomôckam (nôž s vidličkou, slamka, kliešte, špáradlo, cedidlo, pinzeta). Čím sa jednotlivé druhy vtákov živia a ako sú adaptované – prispôsobené na získavanie tejto potravy?

Monika-Pjechova
„Rada spoznávam tajomstvá liečivých rastlín. Vždy ma niečim prekvapia.“

foto: pixabay.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie