Zázračný projekt

Len málo riek zostáva chránených pred ďalekosiahlymi zásahmi človeka, ktoré spôsobujú závažné zmeny v ich ekosystéme. Voda z riek sa odvádza na iné miesta, prirodzený ekosystém narúšajú hrádze a elektrárne, ústie riek rozrývajú a prehlbujú bagre. Vážnym zásahom je aj vypúšťanie odpadových vôd do rieky a to najmä v priemyselných oblastiach.

Zazracny-projekt1

Poznáte mesto, ktoré by sa chválilo čistotou svojej rieky? Vo väčšine mestských riek vidíme plávajúce odpadky a len málokto z nás by sa v takejto rieke kúpal a nebodaj z nej aj pil. Pred dvesto rokmi to však bola normálna, prirodzená vec. Našťastie, sú výnimky, ktoré dokazujú, že žiadne činy nevyjdú naprázdno. Príkladom je zaujímavý projekt z afrického Maroka.

Mesto Fez v Maroku bolo jedným z najväčších stredovekých miest na svete, nazývaným medina (typ historickej zástavby v severoafrických mestách). Celé mesto bolo v roku 1981 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je ukryté v údolí rieky a od 50-tych rokov minulého storočia bolo z dôvodu rastu populácie čoraz viac zaťažované odpadmi. Jednou z najväčších obetí tejto situácie bola rieka Fez, ktorá medinu rozdeľuje na dve polovice a ktorá bola storočia považovaná za dušu tohto mesta. Práve vďaka prítomnosti rieky bolo v meste vybudovaných množstvo súkromných aj verejných fontán.

Zazracny-projekt2

Žiaľ, kvôli jej znečisteniu museli rieku od roku 1952 kúsok po kúsku zakrývať betónovými plátmi. Proces zakrývania rieky viedol k zničeniu mnohých budov pozdĺž brehu rieky, aby mohli stroje preniknúť do siete úzkych uličiek pešej zóny mediny. Tieto prázdne priestory sa rýchlo menili na ilegálne parkoviská alebo na skládky odpadu. Po hranicu mesta bola rieka. Až v meste sa do jej vôd dostávali splašky z domácností a chemický odpad z remeselnej činnosti.

Znečistenie rieky a jej postupné zakrývanie sa nepáčilo jednej mladej žene, Azize, ktorá sa rozhodla konať po tom, ako sa dopočula, že mesto dostalo grant na odklon odpadových vôd a na ich spracovanie. Po rokovaniach s mestom začala spolu s priateľom a tímom inžinierov pracovať na vyčistení a odkrytí rieky. Cieľom bolo premeniť brehy rieky na chodníky pre peších a vytvoriť pozdĺž rieky oddychové verejné priestory, ktoré v medine chýbali.

Prvým takýmto priestranstvom sa stalo námestie Rcif, ktoré sa nachádza priamo nad riečnym tokom. Kedysi chaotický dopravný uzol má teraz hustú sieť priechodov pre chodcov, pričom zrekonštruovaný bol aj historický most, nachádzajúci sa pri námestí. Predtým bolo z mosta vidieť len množstvo odpadkov plávajúcich na hladine rieky. Dnes je rieka vyčistená, námestie čisté a prekryté kobercami z recyklovanej kože. Vďaka odhodlaniu aktivistov tak vzniklo tienisté miesto vhodné na príjemné posedenie, ktoré ponúka pohľad na most spájajúci dva brehy teraz už čistej rieky.

Druhé miesto, kde aktivisti zakročili, bol prázdny priestor pri brehu rieky, predtým používaný ako ilegálne parkovisko. Toto miesto sa postupne premenilo na prvé detské ihrisko v medine. Zaujímavosťou je, že ho spojili s umelo vytvorenou mokraďou, ktorá vodu v rieke nielen čistí, ale v prípade záplav vodu aj zadržiava.

Projekt postupne vzbudzoval záujem rôznych investorov, ktorí sa na ňom chceli priživiť a ešte aj zarobiť. Aby sa architekti vyhli takýmto negatívnym vplyvom, začali sa sústreďovať len na odkrytie rieky, vyčistenie jej vody a vytvorenie verejných priestranstiev pre všetkých. Projekt sanácie rieky Fez sa tak stal malým zázrakom.

Myslím si, že podobné projekty by uvítali aj naše mestá. Je to len na nás, či sa pasívne necháme unášať na vlnách alebo dokážeme sa postaviť a začať nezvyčajný projekt.

Zazracny-projekt3

Je tvoja rieka znečistená?
Aby sme to zistili, nepotrebujeme nijaké zložité prístroje. Rieku treba len pozorne skúmať a všímať si malé živočíchy, ktoré v nej žijú. Napríklad sa môžeme zamerať na všeobecné znaky: Je v rieke odpad? Sú na kameňoch vodné riasy či blato? Ak áno, to všetko ešte nie sú presvedčivé dôkazy. Stačí obrátiť vo vode niekoľko kameňov. Pod nimi žijú larvy hmyzu, červy a mäkkýše. Nie všetky majú rovnaké nároky na čistotu a množstvo kyslíka. V neznečistenej vode môžeme vidieť larvy potočníkov, podeniek alebo čiapočky. V znečistenej vode, ktorá je kalná, blatistá a zapáchajúca, žijú pijavice, larvy pakomárov a žižavice.

 

stanka blahova _ hrusov

„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“

 

Ktoré z daných tvrdení vystihuje hlavnú myšlienku článku?
1. Projekt pomohol zbaviť rieku Fez nečistôt a odpadkov a zmeniť okolie brehu na verejné miesto určené na oddych a hru.
2. Cieľom projektu bolo vytvoriť spoluprácu medzi mestom, architektmi, inžiniermi a aktivistami mesta pri revitalizácii námestia.

 

foto: staticflickr.com

Print Friendly, PDF & Email

Najčítanejšie